«Arutasime vajadust luua agressioonikuritegude eritribunal. Oluline on tuua Vene sõjakurjategijad kohtu ette,» sõnas Zelenskõi.
Kohtumisel käsitleti ka vangide vabastamist ja Venemaa poolt ebaseaduslikult väljasaadetud Ukraina laste kodumaale tagasitoomist.
Zelenskõi rõhutas Ukraina tunnustust Euroopa Nõukogu rollile kahjuregistri loomisel rahvusvahelise hüvitamismehhanismi osana. Samuti avaldas ta lootust taotluste läbivaatamise komisjoni ja hüvitisfondi loomisele ning Euroopa Nõukogu jätkuvale juhtimisele nendes jõupingutustes.
Ukraina toetab koostöös oma partneritega eritribunali loomist. Seda algatust on toetanud Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee, Euroopa Parlament, NATO Parlamentaarne Assamblee, OSCE Parlamentaarne Assamblee ja ka mitmed eraldiseisvad riigid.
Agressioonikuriteo eritribunali loomise tuumikgrupi liikmesriigid võtsid novembris vastu avalduse, milles kinnitatavad töö jätkamist selle nimel, et luua Ukraina vastu toime pandud agressioonikuriteo üle kohtu pidamiseks eritribunal.
Avaldusega kinnitavad eritribunali loomise tuumikgrupi liikmesriigid, et on pühendunud tööle selle nimel, et luua efektiivne Ukraina vastu toime pandud agressioonikuriteo eritribunal ja võtta vastutusele agressiooni eest suurimat vastutust kandvad isikud. Tuumikgrupp tunnustab seejuures Euroopa Nõukogu ja Euroopa Liidu panust eritribunali loomise protsessi ning kutsub üles ka teisi rahvusvahelisi organisatsioone ning riike eritribunali loomist toetama.
Avalduses tunnustatakse ka Ukraina otsust ratifitseerida Rooma statuut, mis on aluseks Ukraina liitumisele Rahvusvahelise Kriminaalkohtuga (ICC) ja millega Ukraina kinnitab oma pühendumist rahvusvahelisele õiguskorrale.