Hiina tootjate DroidVP ja Noetix Robotics loodud robotid olid erineva kuju ja suurusega – mõni oli vaevu meetri pikkune, teiste pea ulatas aga 180 sentimeetrini. The Guardian kirjutab, et üks ettevõte kiitles oma robotiga, tuues esile tema sarnastust inimesega.
Pekingi ametnikud kirjeldasid üritust pigem kui motospordivõistlust, mitte tavapärast rahvaspordi võistlust, kuigi osalejate seas oli ka inimesi. Arusaadav kah, miks – robotite taga oli väga suur inseneritöö.
Robotid läbisid 21 km koos inimtreeneritega, kellest mõni pidi masinat võistluse ajal füüsiliselt toetama ja püsti hoidma. Mõnel robotil olid jalas jooksutossud, üks kandis lisaks poksikindaid ning teisel oli peapeal, millelt võis hiina keeles lugeda «võidule määratud».
«Robotid jooksevad väga hästi ja stabiilselt. Tunnen, et olen tunnistajaks robotite ja tehisintellekti arengule,» ütles Guardianile pealtvaataja He Sishu.
Robotite arvestuses võitis poolmaratoni Tiangong Ultra, mis kuulus Pekingi Inimrobootika Innovatsioonikeskusele, ajaga 2 tundi ja 40 minutit. Meeste arvestuse võitja aeg oli tund ja 2 minutit, seega robot kaotas inimesel enam kui pooleteise tunniga.
Hiina robootikakeskuse tehnoloogiajuht Tang Jian ütles, et Tiangong Ultra edukus tulenes pikkadest jalgadest ja algoritmist, mis võimaldas robotil matkida inimeste maratonijooksu. «Ma ei taha kiidelda, aga ükski Lääne robootikaettevõte ei ole saavutanud spordis midagi sellist, nagu Tiangong Ultra,» ütles Tang ja lisas, et roboti akusid vahetati võistluse ajal kolm korda.
Kõigil robotitel ei läinud aga nii hästi. Üks kukkus juba stardijoone juures pikali ning jäi mõneks minutiks lebama, enne kui tõusis ja edasi liikus. Teine kihutas stardi juures vastu rajapiiret, põhjustades sellega ka oma inimoperaatori kukkumise.
Kuigi humanoidrobotid on Hiinas varemgi maratonidel kohal olnud, siis see oli esimene kord, kui nad võistlesid koos inimestega.