Peterburi rahvusvahelisel majandusfoorumil avaldatud andmed näitavad, et välisinvesteeringud langesid aastatel 2023–2024 koguni 62,8 protsenti, kirjutab Vene sõltumatu ajaleht The Moskow Times. Võrreldes sõjaeelse ajaga on langus olnud koguni 50 protsenti. 2021. aastal meelitas Venemaa riiki ligi 38,8 miljardit dollarit välisinvestorite raha. Venemaa alustas Ukraina vastu täiemahulist sõda 2022. aasta veebruaris.
Isegi kui sõda peaks homme lõppema, kaaluksid vaid vähesed suurettevõtted Venemaale investeerimist, kuna seal on püsivad poliitilised riskid, ütles Reutersile Venemaa keskpanga endine asepresident Sergei Aleksašenko, kes elab nüüd välismaal.
Venemaa keskpanga andmetel on välisinvesteeringud Venemaa mittefinantssektorisse viimase kolme aasta jooksul vähenenud 57 protsenti. Kogunenud otseinvesteeringute maht on alates sõja algusest langenud 497,7 miljardilt dollarilt 216 miljardi dollarini. Keskpank avaldas andmed 2025. aasta jaanuari seisuga ning nendest on näha, et investeeringud on langenud madalamaile tasemele alates 2009. aastast.
Analüütikud märgivad, et Venemaal on sagenenud eraomandi arestimised riigi poolt. Arestitud on mitmete välisfirmade varad, näiteks Carslbergi tehas ja Domodedovo lennujaam. Selline tegevus peletab investoreid eemale. Carlsbergi tehase andis Vene riik pärast enam kui aasta kestnud aresti tagasi. Seejärel müüsid nad tehase Venemaa ettevõttele.
Kokku on sõja algusest sundvõõrandatud kümneid välisomandis olevaid ettevõtteid. President Vladimir Putin ütles eelmisel kuul, et need Venemaal endiselt tegutsevad, kuid riigi huvide vastaselt tegutsevad lääne tehnoloogiaettevõtted tuleks «kägistada».
«Kõik näevad selgelt, et omandiõiguste olukord halveneb iga päevaga,» ütles Aleksašenko Reutersile. UNCTADi aruandes tuuakse esile, et välisfirmad viisid Venemaalt 2022. aastal välja 15,2 miljardit dollarit. Samal ajal kehtestasid lääneriigid Venemaale sanktsioonid.
Näiteks Euroopa Liit on kehtestanud Venemaale sanktsioonid, mis on muutnud kaubavahetuse sõjaeelse ajaga võrreldes üle 60 protsendi võrra väiksemaks. Sanktsioone on kehtestanud ka USA, Kanada Ühendkuningriik, Norra, Jaapan, Lõuna-Korea ja teised riigid.