Ühendriikide välisministeeriumi sõnul peavad välisõppurid muutma avalikuks oma ühismeediaprofiilid, et riigi diplomaatidel oleks võimalik kontrollida nende tegevust internetis enne õpiviisade väljastamist. Neid, kes seda ei tee, kahtlustatakse tegevuse varjamises Ühendriikide ametnike eest, vahendab The Guardian.
Eile Ühendriikide välisministeeriumi avaldatud uute suuniste järgi peaksid diplomaadid kontrollima internetikasutamise ajalugu, et otsida märke «kalduvusest vaenulikkusele kodanike, kultuuri või Ühendriikide aluspõhimõtete suhtes».
Väljaande Politico valdusesse sattunud välisministeeriumi sõnumivahetuses juhendatakse diplomaate teavitama igasugusest «toetusavaldusest, abist või toetusest välismaistele terroristidele või teistele Ühendriikide julgeolekuohtudele». Lisaks uuritakse, kas kandidaat on toetanud «ebaseaduslikku antisemiitlikku ahistamist või vägivalda».
Antisemiitliku tegevuse jälgimise suunised on saanud ka Ühendriikide kodakondsuse ja immigratsiooniamet.
Uued välisministeeriumi kontrollid puudutavad õppureid, kes taotlevad F-, M- või J-kategooria viisasid. Selle alla käivad akadeemiline- ja kutseharidus, aga ka vahetusprogrammid.
«Tegu on Ameerika kodanike eeldusega, et nende valitsus teeb kõik endast oleneva, et muuta meie riik turvalisemaks, ja see on täpselt see, mida Trumpi administratsioon iga päev teeb,» ütles välisministeeriumi kõrge ametnik.
Ametnik lisas, et välisminister Marco Rubio «aitab muuta Ameerika ja selle ülikoolid turvaliseks, tuues samal ajal välisministeeriumi 21. sajandisse».
Trumpi administratsioon pani õpiviisade väljastamise eelmise kuu lõpus pausile, kaaludes viise, kuidas taotlejate internetikasutust paremini jälgida. Nüüd on viisataotluse eeltingimuseks see, et kõik taotlejad peavad muutma oma ühismeediaprofiilid avalikuks.