Ukraina uudisteagentuuri Uniani teatel soovib Kovtun hakata esindama Horvaatia koondist. Kui Venemaa alustas 2022. aastal Ukrainas täiemahulist sõda, kutsuti Ukraina võimlejad kaheks kuuks Horvaatiasse treenima.
Kui enamik Ukraina võimlejaid lahkus Horvaatiast kohe, siis Kovtunile ja Gorbatševale meeldisid sealsed tingimused, ütles Horvaatia koondise peatreener Vladimir Madjarevic intervjuus Sportske Novostile.
Madjarevici sõnul on Kovtun õppinud usinasti horvaatia keelt ning Horvaatia spordikogukond võtab teda juba kui oma inimest. «Lisaks pole Ukrainas perspektiivi. Inimesed nende alaliidus süüdistavad üksteist kuritegudes, halba energiat on palju. Seetõttu otsustasid Ilja ja Irina taotleda meie kodakondsust,» ütles Madjarevic.
Horvaatia koondise peatreener lisas, et vajalikud dokumendid kodakondsuse taotlemiseks on juba riigi siseministeeriumile esitatud ning protseduur tahetakse läbi viia kiiremas korras. «On kaks varianti: kas ta saab kodakondsuse tänu sellele, et on sportlane, keda Horvaatia vajab, või lähtume sellest, et ukrainlased saavad eritingimustel taotleda Euroopa Liidu liikmesriikide kodakondsust,» sõnas Madjarevic.
Samas sõnas treener, et Horvaatia on valmis võimalikeks probleemideks, sest ta ei usu, et Ukraina laseb Kovtunil vabatahtlikult kodakondsust vahetada.
Kovtun võitis Pariisi olümpial hõbemedali. Meedias kirjutati pärast spordipidu, et 21-aastane sportlane polnud võistluse järel nõus naasma kodumaale. Ta on võitnud nii MMil kui ka EMil pronksi.