Euroopa Liidu välispoliitika juht Josep Borrell ütles usutluses väljaandele UP-, et mürsutarned ulatuvad väga varsti üle miljoni.
«Oleme juba peaaegu tarninud rohkem kui 980 000 mürsku ja peagi tarnime miljoni,»ütles ta.
Borrell tunnistas, et EL ei suutnud täita lubadust täita lubatud tarne kevadeks, kuid Euroopa suutis lõpuks tootmist oluliselt kiirendada.
«Kokku tarnime aasta lõpuks Ukrainale üle 1,5 miljoni moonaühiku,» ütles ta.
Ta märkis, et lisaks sellele tarniti Ukrainale palju moona kahepoolsete lepingute alusel liikmesriikidega. Lisaks töötab Tšehhi algatus Ukrainale laskemoona ostmiseks, kuigi mitte nii kiiresti, kui ootasime, lausus Borrell.
Järgmise aasta osas loodab diplomaat, et Euroopa suudab varustada Ukrainat vähemalt sama koguse laskemoonaga.
«Probleem ei olnud mitte olemasoleva üleandmises, vaid tootmises. Kui lubasime kevadeks jõuda miljoni mürsuni aastas, siis me ei teadnud, milline on tegelik tootmisvõimsus ja see ei olnud nii suur kui me arvasime. Nüüd on meil see tootmisvõimsus juba olemas,» rõhutas ta.
2023. aastal lubas EL saata 2024. aasta kevadeks Ukrainale miljon mürsku, kuid tegelikult tarniti tootmisprobleemide tõttu vaid pool lubatust.
Augustis teatas Borrell, et Ukraina on saanud juba 700 000 mürsku ja Euroopa tööstus kogub hoogu.
Samas nentis Ukraina välisminister Andri Sõbiha, et järgmisel aastal võimaldab Venemaa tööstusvõimsus toota 30 protsenti rohkem suurtükimürske kui kõik Euroopa Liidu riigid kokku.