Ettevõtete serverites ja serveriruumides leidub ohtralt varasematest aegadest pärit riistvaralahendusi ja tarkvarajuppe, millest on saanud organisatsiooni nii-öelda pärandvara ehk legacy. Selleks, et oma pärandvara juhtida, töös hoida, hallata või näiteks ühelt platvormilt teisele edasi kanda, tuleb omada neist ülevaadet ning hoolitseda vanade süsteemide toimimise eest.

Enamasti ei ole pärandvara midagi sellist, mida ettevõte peaks häbenema. Teatud olukordades võiksime olla isegi uhked, et need vanad rauakolakad või tarkvarajupid ikka veel meie serveriruumides töötavad. Iga toimivat asja ei ole vaja teatud aja tagant uuemaga asendada.

Me ei vaheta ju iga paari aasta tagant ka oma kodu moodsama elamise vastu? Samamoodi tasub kauem töös hoida hästi tehtud IT-lahendust või tarkvara. Heaks näiteks on meie ID-kaart, mis on infotehnoloogia mõistes vanavara, kuid toimib endiselt väga hästi.

Legacy väärib säilitamist seni, kuni see ei häiri ettevõtte äri toimimist. Probleemid tekivad sellega siis, kui vana süsteem või tarkvarakood pole võimeline tegema koostööd uute ja moodsate tehnoloogiatega, mis on vajalikud ettevõtte äri moderniseerimiseks.

IT-süsteemid muutuvad üha kiiremini pärandvaraks

Tehnoloogia tormiline areng muudab ettevõtete IT-süsteemid iga aastaga üha kiiremini pärandvaraks.

Kui veel hiljuti arvestati, et uus IT-infosüsteem kestab ajakohasena 5 aastat ja rohkemgi, siis praegu saab sellest juba mõne aastaga legacy. Teiseneb ka legacy mõiste, sest tarkvara arhitektuuris muutuvad aina väiksemad tükid pärandvaraks.

Jaga
Exit mobile version