Rutte astus täna ajakirjanike ette Haagis püsti pandud pressikeskuses. Ta väljendas hakatuseks heameelt, et ajal, kui tema on peasekretär, võõrustab tema sünnilinn esimest Hollandi korraldatud tippkohtumist.
Küsimuste voorus huvitasid ajakirjanikke enim Hispaania peaministri Pedro Sáncheze nädalavahetuse väited, justkui ei peaks tema riik asuma täitma tippkohtumiselt sündivat kokkulepet, et kõik liitlased kulutavad kaitsele viis protsenti.
«Härra Rutte, kas te saate kinnitada, et mitte ainult Hispaania, vaid kõik liitlased võivad kulutada nii palju raha, kui nad tahavad, kuni nad tagavad, et suudavad täita võime-eesmärgid? Ja, kui nii, siis mida see viis protsenti üldse väärt on?» ironiseeriti ühes pressikonverentsi esimeses küsimuses.
Rutte vastas seepeale, et ta ei nõustu ajakirjaniku eeldusega: kokku lepitakse ikka viieprotsendilises kaitsekulude sihis. Ta viitas ka eelduslikule jaotusele, mille kohaselt peaks sellest viiest SKT protsendist 3,5 minema otseselt sõjalistele kuludele, 1,5 protsenti võib aga suunata riigikaitsega kaudsemalt seotud tegevustesse.
«Mõned on peaaegu juba seal. Näiteks USA, kes juba kulutab 3,5 protsenti põhikaitsele ja on kahtlemata juba selle juures, et kulutab ligi 1,5 protsenti kaitsega seotud asjadele. Eesti ja Poola on väga lähedal [viiele protsendile, mis lähevad otseselt kaitsevaldkonda],» märkis Rutte. «Paljudel teistel seisab ees veel pikk tee. Aga on väga oluline, et me teeme selle ära.»
Kui järgmine ajakirjanik, sel korral ise hispaanlane, uuris uuesti, et miks Hispaania erandi saab ja millise sõnumi see teistele riikidele saadab, vastas Rutte: «Kõik liitlased nõustuvad selle avaldusega ja kõik liitlased nõustuvad võime-eesmärkidega.»