«Rääkisime Eesti peaministri Kristen Michaliga Läänemere kaablite võimalikust sabotaažist. NATO on liitlastega solidaarne ja mõistab hukka kõik rünnakud kriitilise infrastruktuuri vastu. Jälgime Eesti ja Soome uurimisi ning oleme valmis pakkuma täiendavat tuge,» ütles Rutte sotsiaalmeedias.
Michal oli enne seda tunnustanud Soome kolleege kiire tegutsemise eest seoses Eesti ja Soome vahelise kaablite intsidendiga ning ütles, et kriitilise taristu kaitset tuleb liitlaste abil tõsta ning lubas sel teemal ühendust võtta NATO peasekretäriga.
«See on esimene kord selliste intsidentide puhul, kui kahtlusalune laev on kinni peetud. Soome viib uurimist läbi, nende käes on ka juhtohjad,» ütles Michal.
«Tegemist on Cooki Saarte lipu all sõitva laevaga, mis on kinni peetud. Tegemist on varilaevastiku laevaga, mis aitab Venemaal kaubavahetusega raha teenida, millega hübriidrünnakuid ja agressioone korraldatakse,» lisas valitsusjuht.
Euroopa Liit lubas neljapäeval täiendavaid sanktsioone Vene aluste vastu, taustaks teade, et Soome võimud uurivad, kas Venemaa sadamast tulnud naftatanker saboteeris Soome ja Eesti vahelist elektrikaablit EstLink 2.
«Kahtlusalune laev on osa Venemaa varilaevastikust, mis seab ohtu julgeoleku ja keskkonna, samas rahastades Venemaa sõjaeelarvet. Me teeme ettepaneku täiendavateks meetmeteks, sealhulgas sanktsioonideks, selle laevastiku vastu,» teatasid nii Euroopa Komisjon ja ühenduse välispoliitikajuht Kaja Kallas ühisavalduses.