Muusika on loodud 13. sajandist pärit tekstile, mis kujutab Kristuse ema kannatusi oma poja risti jalamil. Sellega jutustab MacMillan loo kannatustest. Emotsioon antakse edasi tohutu väljendusrikkusega kogu tunneteskaala ulatuses – alates vaiksest ja piinavast valust kuni raputava kannatustetormini. Poeem ei piirdu kirjeldusega, vaid see kutsub kuulajat ka vaimsele rännakule.
Kaljuste: MacMillani muusika puudutab
«Kui esitasime 2001. aastal esmakordselt MacMillani «Seitset viimast sõna ristil», oli selle mõju niivõrd suur, et soovisin seda juhatada veel ja veel. Panin teose kavadesse nii Lätis, Norras, Rootsis, Soomes kui ka Kanadas, tuues selle lavale sealsete kollektiividega. Igal pool oli mõju nii sügav, et see teos jäi kohalike muusikute repertuaari. «Stabat mater» on ajaliselt ja mõtteliselt «Seitse viimast sõna ristil» järg, mida nüüd on võimalik kuulata,» kutsub Kaljuste kontserti kuulama.
MacMillani «Stabat materi» toovad Eestis esiettekandele dirigent Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester. Solistidena on laval Marie Roos, Yena Choi (sopranid), Cätly Talvik (alt), Danila Frantou, Raul Mikson, Toomas Tohert, Danny Zhizhong Xie (tenorid) ja Kim Sargsyan (bass).
«Oleme Tallinna Kammerorkestriga kutsunud MacMillanit ka siia dirigeerima, et temaga põhjalikumalt tutvuda. Meil on MacMillaniga tihe loominguline koostöö, sest tema muusika puudutab,» rääkis Tõnu Kaljuste.
MacMillani ja Eesti muusikute koostöö üks väljundeid saab toimuma ka 10. mail, kui MacMillan koos Tallinna Kammerorkestri ja solisti David Childs’iga toob Eestis kuulajate ette oma eufooniumikontserdi «Where the Lugar meets the Glaisnock», mille maailmaesiettekanne toimub vaid kaheksa päeva varem Ühendkuningriigis Walesi suurimas Swansea kontserdimajas.