Laiemalt investeerimisest rääkides sõnas Vallistu, et indeksfondid, mis koosnevad laiast valikust aktsiatest, mida fondihaldurid ei juhi, saavutavad sageli paremaid tulemusi kui fondid, kus valitakse firmade aktsiaid ükshaaval.
Vallistu ütleb, et LHV fondijuhtide tegevus on aga hoopis midagi muud kui aktsiate ükshaaval valimine. «Me oleme klassikalisse aktsiaturgu paigutanud umbes 20 protsenti varadest,» räägib Vallistu. Üle 20 protsenti on väärismetallid ning ülejäänud on kinnisvara või otse antud laenud. «Sageli jäetakse mainimata, et aktiivne investeerimine ei tähenda ainult stokkpikkimist (üksikaktsiate valimist – toim), LHV pensionifondid käituvad sarnaselt Rootsi, USA ja Suurbritannia fondidega.»
Tuleva: juhitud fondidel võib paremini minna ainult ajutiselt
Tulundusühistu Tuleva juhatuse liige Tõnu Pekk ütles Postimehele, et juhitud fondid jäävad indeksfondidele pikemas vaates alla ning nende tootlus võib olla parema tootlusega ainult lühikest aega.
«Kui fondi tootlusest rääkida, siis tuleb alati tuua võrdlusesse ka kahe-, kolme- ja viieaastane periood,» toob ta välja.
Ta möönab, et lühikese aja jooksul võib tõepoolest juhitud fond indekseid edestada nagu mõnda aeg tagasi LHV roheline fond ka tegi. «Me teame, mis selle fondiga juhtus,» viitab ta LHV otsusele fond sulgeda. «Aktiivselt juhitud fondid jäävad madala kuluga indeksile alla,» sõnas ta.
Ta toob välja, et kui Tuleva alustas kaheksa aastat tagasi, siis ta kuulis konkurente rääkimas, et mõnel lühikesel perioodil on Tuleva tootlused väiksed. Peki sõnul on see tõe moonutamine, sest andmed näitavad, et madala teenustasuga indeksfond on pikemas plaanis alati parema tootlusega kui juhitud fond. «Mina usun seda, mida andmed ütlevad,» ütleb ta. Ta soovitab inimestel jälgida andmeid pensionikeskuse veebilehel ja mitte uskuda seda, mida pankade fondijuhid ja turundusinimesed räägivad. Nemad toovad sageli välja vaid lühikese ajaperioodi, põhjendas Pekk.
Tuleva on varahaldusettevõte, mis pakub pensioniks investeerimiseks indeksfonde.