21. juunil Gorno-Altaiskisse kogunenud protestijad oli Venemaal erandlik nähtus veel ka seetõttu, et selleks anti ametlik luba, viitas Meduza.
Kohaliku protestija Pavel Pastuhhovi sõnul osales protestidel ligi 4000 inimest.
Venemaa siseministeerium märkis Moskva haldusreformi plaani vastu välja astunud inimeste summana poole väiksemat arvu, sest meeleavaldust lubati vaid tingimusel, et selles ei osale üle 1983 inimese.
«Meie spontaansetel protestidel on osalenud rohkem inimesi,» rääkis Sergei (nimi muudetud) sõltumatule väljaandele Okno. «Loomulikult eeldasime, et tänavatele lubatakse tulla tuhandetel inimestel – oleksime väljaku sekunditega täitnud. Ütlesime, et 1983. aasta piir ei tööta ja meil oli õigus.»
Võimuorganid on aga kindlad, et valdade ülesannete koondamine maakonnakeskustesse muudaks asjaajamise sujuvamaks ja lubaks ametnikke koondada. Eesmärgiks on võim tsentraliseerida, vahendas Meduza.
Seni oli Altai Vabariigi elanikel võimalik külade arengukavade koostamisel kaasa rääkida ja see kaob. Eriti valusalt lööb haldusreform Altai põlisrahvast, kes elab maapiirkondades. Meduza andmetel elab ligi 70 protsenti Altai elanikest maal.
Kokku on Venemaal 89 erinevat regiooni tasandi mõõtu omavalitsusüksust, nendest 22 vabariiki. Väikseima Altai Vabariigi kõrval asub Tõva Vabariik, kus enamiku moodustavad tõvalased. Mongoolia piiri lähistel asub veel ka Hakassia vabariik. Erinevaid rahvaid on Venemaal 200 ringis.
Kuberner Turtšak nimetab kõiki süüdistusi alusetuks ja heidab kohalikele ette seda, et nood lasevad üksikutel provokaatoritel end üles kütta.
Ometi ei ole vahistamised ega kuberneri ähvardused meeleavaldustele lõppu teinud. Üks meeleavalduse viis on riputada veokitele plakateid, kus muuhulgas seisavad loosungid «Oligarhid – käed eemale Altaist!» või «Kaitskem Altaid oma laste nimel!»
Kuberner aga jutustab suure omavalitsusüksuse kasust, mis võimaldaks meelitada kohapeale investoreid ja ettevõtteid.
Altai aktivistid viitavad samal ajal Krasnodari krai kogemusele, kus 2014. aastal viidi kogu võim samuti presidendi dekreediga föderaaltasandile ja selle tulemusel kaotasid kohalikud kõik õigused otsustes osalemiseks.
Kõige taustal on Ukraina sõda. Paljud Altai mehed läksid sõtta, lootes head palka, ent naasid kirstudes.
2027. aasta alguseks ootab Kreml, et Putini ette antud keskvõimu volitusi suurendavad muudatused oleksid ellu viidud, võttis Meduza teema kokku, lisades, et eilsel Altai Vabariigi esinduskogu istungil enamus Moskva haldusreformi vastu hääletada ei julgenud.