«Eesti Kunstiakadeemia füüsiline keskkond on Eesti avalik-õiguslikest ülikoolidest kõige halvemas seisukorras. EKA peahoone, kus õppetöö toimub väga kitsastes oludes, on nii tehniliselt kui moraalselt vananenud,» ütles rektor professor Signe Kivi uue maja ehitamise vajadust põhjendades.
«Kaasaegsest ja atraktiivsest õppekeskkonnast sõltub aga ülikooli strateegiliste tegevussuundade ja kavade teostumine ning seetõttu on EKA prioriteet ja lähim eesmärk uue õppehoone rajamine,» lisas Kivi.
Kümne või enama aasta jooksul on olnud plaane akadeemia tegevus viia erinevatesse Tallinna rajatistesse nagu Tondi kasarmu, Tselluloosivabrik, Patarei Merekindlus ja Paldiski maantee psühhoneuroloogia haigla hooned.
Pikkade otsingute järel otsustas EKA nõukogu 31. märtsil 2006 rajada ajaloolise järjepidevuse säilitamiseks uue Eesti Kunstiakadeemia õppehoone Tartu maantee 1/3 alale.
Asukoha valimisel hinnati kodupaiga puhul lisaks järjepidevusele juba olemasolevat detailplaneeringut ning 2006. aastal läbiviidud EKA liikmeskonna mobiilpositsioneerimise tulemusi.
«Tulevasest EKA õppehoonest võiks kujuneda Eesti kunstihariduse ja kultuurielu aktiivne süda ning linnaehituslikult atraktiivne keskus. Arhitektidele on seatud suured ootused ja keerukas ülesanne,» väitis EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan professor Jüri Soolep, kes on üks konkursitingimuste autoreist.
«Rahvusvahelise avatud arhitektuurikonkursiga soovitakse leida akadeemia vajadustele vastavat hoonet, mis kaasaegse Tallinna city keskel tooks esile korporatiivsele maailmale teistsuguseid väärtuseid. Uus hoone peab olema omamoodi arhitektuuriline väärtus ja paistma silma oma keskkonnas.»
Arhitektuurikonkursi ideekavandeid, mis esitatakse 28. veebruariks 2008, hakkab hindama rahvusvaheline ürii.
Võidutööd avalikustatakse 8. aprillil 2008 ning parimate autorite vahel jagatakse vastavalt paremusjärjestusele 2,4 miljonit krooni, millest esikoha võitja saab üks miljon krooni.
EKA-le teadaolevalt on see suurim Eestis jagatud arhitektuurivõistluse auhinnafond, millega soovitakse motiveerida ka maailma tipparhitektuuribüroosid võistluses kaasa lööma.
Eesti Kunstiakadeemia on Eesti ainus kunsti-, disaini-, arhitektuuri- ja kunstikultuurialast kõrgharidust andev avalik-õiguslik ülikool, mis on katkematult tegutsenud 1914. aastast.