Energiaturu jaoks tormisel nädalal, alates Iisraeli rünnakust Iraanile, on Brenti toornafta kallinenud juba 11 protsenti. Musta kulla hind on kõikunud järsult üles-alla iga päev. Nafta ja autokütuste kallinemine jõudis neljapäeval mõnepäevase hilinemisega ka Eesti tanklatesse, kus diislikütus kallines kohati ligi 10 senti.
Hinnatõus ilmselt jätkub esmaspäeval USA rünnaku tõttu, mis sihtis Iraani Fordo, Natanzi ja Isfahani rajatisi. Rünnak on oluliselt tõstnud riske piirkonnas, kust pärineb kolmandik maailma naftatoodangust.
Lisaks toornaftale kallineb ka selle meretransport. Palju sõltub sellest, kuidas Iraan vastab järgmiste tundide ja päevade jooksul – aga kui nad tegutsevad vastavalt oma varasematele ähvardustele, võib see viia meid 100-dollarilise barreli hinna juurde,» MST Marquee energiaanalüütik Saul Kavonic Bloombergile. «USA rünnak võib viia konflikti laienemiseni, kus Iraan vastab, sihtides Ameerika huve piirkonnas, näiteks Pärsia lahe naftainfrastruktuuri Iraagis või häirides liiklust Hormuzi väinas.»
Hormuzi väin, mis asub Pärsia lahe suudmes, on oluline veetee mitte ainult Iraani, vaid ka Saudi Araabia, Iraagi, Kuveidi ja teiste OPECi liikmete naftasaadetistele. Läbi väina liigub iga päev ligi neljandik maailma naftatoodetest.
Kõige keskmes on Trumpi administratsiooni tegelik eesmärk Iraanis, kuna USA ühines Iisraeli rünnakuga. Ühel hetkel eelmisel nädalal tundus, et küsimus on ainult ajas, mitte selles, kas rünnak toimub. See muutus neljapäeva hilisõhtul, kui Trump teatas, et kaalub otsust veel kaks nädalat. Kuid juba pühapäeva varahommikul teatas president, et rünnati kolme sihtmärki Iraanis.