Uus Maa juhatuse liikme ja kutselise nooremhindaja Igor Habali sõnul kergitab hea küttelahendus korterite hinda. «Küttesüsteem on tavaliselt üks paljudest kinnisvara hindamise võrdluselementidest, mida arvestatakse korteriomandi turuväärtuse leidmisel. Küttesüsteem võib mõjutada kinnisvara kuni viie protsendi ulatuses, sõltuvalt soojusallikast tulenevatest küttekuludest, energiatõhususest ja küttesüsteemi kasutusmugavusest,» selgitas Habal.
Kuidas mõjutab kaugküte korteri hinda?
Hindaja sõnul on kaugküte üks kütteviisidest, mis mõjutab korteri väärtust positiivselt, kuna see on mugav, töökindel ja sageli kuluefektiivne lahendus. «Kaugküte tagab stabiilse soojusvarustuse ning on võrreldes individuaalsete küttelahendustega keskkonnasäästlikum. Lisaks vajab majasisene kaugküttesüsteem minimaalselt hooldust. Kaugkütte puhul kasutatakse täisautomaatseid soojussõlmesid, millega vähendatakse hoone ala- ja ülekütmist. Lisamugavuse tagavad kaugloetavad arvestid, mis võimaldavad küttekulusid täpsemalt optimeerida ja edastavad automaatselt ka näitusid,» täpsustas Habal.
Ta toob näite: kui elektri- või ahikütte asemel köetakse korterit kaugkütte baasil, siis tõstab see kinnisvara turuväärtust. Küttesüsteemi uuendamine ja kaugküttega liitumine tähendab küll korteriühistule esialgset investeeringut, mille tihtipeale katab ühistu omavahenditest. Samas on ülemineku soodustamiseks loodud erinevaid toetusmeetmeid, näiteks Kredexi rekonstrueerimistoetus või kohalike linnade toetused.
Näiteks sellel aastal saavad Tallinna korteriühistud taotleda toetust kaugküttele üleminekuks. Selle abil saab katta kuni 50% kaugküttega liitumise ja soojusvarustuse vajaliku tarbijapaigaldise ehitamiseks, kuid mitte rohkem kui 50 000 eurot.
Habal leiab, et pealinna korteriühistud, kes ei ole veel kaugküttele üle läinud, võiksid kaaluda soojusallika vahetamist toetuse abil, eriti kuna kaugküte tagab stabiilse hinnaga soojusvarustuse igal ajal. «Kuna soojuse piirhind kujuneb konkurentsiametiga kooskõlastatult, siis on kaugkütte hind vähem volatiilne ning kulud prognoositavamad,» põhjendas ta.