Praegune katastroofiline üleujutus Hispaanias, mille tõttu elu on kaotanud vähemalt 214 inimest, on tõstatanud küsimusi Euroopa valmisoleku kohta toime tulla üha sagedasemate ja intensiivsemate äärmuslike ilmastikuoludega.
Tavaliselt päikesepaistelise Hispaania linnad ja maapiirkonnad on uppunud veemassi alla, teed on hävinenud ja kogukonnad on leinas. Avalik pahameel kasvab: miks viis arenenud ja jõuka riigi hästi prognoositud üleujutus nii suure hulga inimkaotusteni?
Pikka aega on kliimakriisi käsitletud justkui kauge probleemina, mis puudutab peamiselt vaesemaid riike lõunapoolkeral. Kuid Euroopal tuleb nüüd tõele näkku vaadata – äärmuslik ilmastik, mida võimendab fossiilkütuste jätkuv põletamine, ei arvesta riigipiiride ega majandusliku jõukusega. Kliimamuutuse tagajärjel sagedasemaks muutunud tormid, kuumalained ja üleujutused nõuavad tegevust ja valmisolekut igal tasandil.
Kui tugevamad üleujutused muutuvad paratamatuks, peab iga Euroopa riik küsima, kas nende hädaabisüsteemid on tänapäeva kliimaohtude jaoks valmis.
Klimatoloog Friederike Otto, kes on organisatsiooni World Weather Attribution (WWA) kaasasutaja, leiab, et teadlased on selle probleemi olemasolust juba pikka aega olnud teadlikud. WWA asutati eesmärgiga ühendada kliimateadus ja avalik teadlikkus, sidudes konkreetsed ilmastikusündmused kliimamuutustega. Hispaania hiljutiste üleujutuste esialgne analüüs näitab, et kliimamuutused suurendasid vihmasadude intensiivsust umbes 12% võrra ja muutsid sellised tugevad vihmad kaks korda tõenäolisemaks.
Sideaugud: prognooside ja valmisoleku erinevus
Kuigi Hispaania üleujutusi prognoositi täpselt ja õigeaegselt, tekkis olulisi probleeme ohu tõhusas edastamises avalikkusele. Erinevalt riikidest, kus hoiatussüsteemid pakuvad selgeid juhiseid evakuatsiooni ja varjumispaikade kohta, ei olnud paljud Hispaania elanikud selle täielikust tõsidusest teadlikud enne, kui oli juba hilja. Ja nii juhtuski, et paljud ei jõudnud oma kodudest õigeks ajaks lahkuda.
Sarnaseid juhtumeid on täheldatud ka Saksamaa 2021. aasta üleujutustest, kus elanikel jäi vajaka kriisikäitumise teadmistest.
Hädaabiteenistused ja kohalikud omavalitsused: esimene kaitseliin
Kohalikud omavalitsused ja hädaabiteenistused on äärmiselt olulised kanalid, mille kaudu jõuab üldse info inimesteni, kuid Hispaania hiljutine kogemus näitas selgelt, kui nõrgaks ja kohati kaootiliseks võib see side muutuda, kui puuduvad piisavad ressursid ja ettevalmistus.