Koostöö Tallinna Sadamaga
Lähituleviku ühe mahukaima tegevusena tõi Haapasaari välja Eesti ja Soome vahelise rohekoridori projekti, kus osalevad lisaks Helsingi Sadamale ja Tallinna Sadamale mõlemad linnad ning kõik liini teenindavad parvlaevafirmad.
Haapasaari sõnul on maailmas mitu erinevat rohekoridorialgatust, kuid ükski neist pole praeguses faasis sellise kaaluga nagu Eesti ja Soome projekt. «Põhimõtteliselt võib rohekoridoriks nimetada kasvõi seda, kui üks laevafirma läheb kahe sadama vahel rohekütusele üle. Meie vaatame aga tervikpilti – kuidas luua Helsingi-Tallinna ja Vuosaari-Muuga vahel merel liikumine keskkonnasäästlikumaks, et arvestatud oleks reisi või kauba kogu uksest ukseni teekonnaga,» kirjeldas ta.
Oktoobri alguses kinnitas rohekoridori juhtkomitee 19 ühisprojekti nimekirja, kus kinnitati ära täpsemad tegevused. Näiteks luuakse sadamatesse nullheitmega infrastruktuur, täiustatakse jäätmekäitlust, soodustatakse jalgrattaturismi sadamatesse ning vähendatakse kütusekulu digitaalsete lahenduste abil. Samuti hakatakse uurima süsinikdioksiidi vähendamiseks süsiniku püüdmise võimalusi.
«Kogu sektor mõistab aina enam heitkoguste vähendamise tähtsust ning on selge, et kliimaneutraalsusest ainuüksi sadamate tasemel ei piisa. Tõelisteks muutusteks peame mõjutama kogu transpordiahelat,» ütles Haapasaari.
Haapasaari lisas, et näeb Tallinna Sadamat kindlasti rohkem partneri kui konkurendina. «Igal reisil või kaubaveol on alg- ja sihtkoht ning sujuv teekond nende kahe vahel on ülioluline,» märkis ta. «Mõlemal sadamal on sarnased huvid ja seetõttu teeme ka koos samas suunas investeeringuid ja plaane.»