Kolmapäeval on Eestis keskmine elektri börsihind 2,77 eurot MWh kohta ehk napilt 0,3 senti kWh kohta. Soomes on samal ajal elektri keskmine börsihind 2,58 eurot MWh kohta.
Soodsat elektrihinda aitab tuua Estlink 2 plaanitust varasem parandamine, millega Soome Fingridi meeskond hakkama sai. Tõenäoliselt mõjutavad elektri hinda ka jaanid, mis toovad sel aastal kaasa poolvaba nädala. Veel on abiks taastuvenergiatoodang.
Sellele summale lisanduvad veel erinevad riigi kehtestatud maksud-tasud: võrgutasu, elektriaktsiis, taastuvenergiatasu, käibemaks. Uute tasudena lisanduvad varsti sagedusreservitasu, mille toimimismehhanism peaks selguma aasta lõpuks, samuti see, kuidas kulud tarbijate ja tootjate vahel jaotatakse.
Läinud nädalal sai valitsus valmis määruse, millega hakkab Eesti tarbijate elektriarvetele jõudma uus maks – saartalitlustasu. Elering selgitas, et see jõuab otse tarbijate arvele ning hakkab vastavalt olukorrale muutuma kaks korda aastas. Kui suur see täpselt olema saab, pole teada. Saartalitlusvõime tagamise teenuse hankimise esialgne hinnanguline kulu seaduse loomise ajal, mida konsulteeriti ka turuosalistega, sealjuures võimaliku suurima pakkuja Enefit Poweriga, oli 34 miljonit eurot aastas. Tarbijatele toob see hinnanguliselt 2,4 protsendi (0,42 senti kilovatt-tunni kohta) võrra suurema elektriarve. Täpne kulu selgub aga iga-aastase vähempakkumise läbiviimisel,» kirjutati kliimaministeeriumist.