Lõplik asukoht pole veel selge
Investeeringute abil plaanib ÄIO ehitada Eestisse demotehase, kus hakatakse juba kümnetes tonnides tootma kapsuleeritudiõli, punast õli ja võirasvu. Tehas on plaanis valmis ehitada 2026. aastaks. Ettevõtte esindaja sõnul ei ole lõplik asukoht veel paika pandud, kuid suure tõenäosusega saab demotehas olema mõne olulise tööstusettevõtte läheduses.
Tooraine osas tehakse koostööd erinevate Eesti ja Soome toidutööstuse ettevõtetega, kelle kõrvalsaadustest õlisid toodetakse. Samuti teeb ÄIO koostööd Eesti ettevõttega Fibenol, kelle puiduhüdrolüsaate plaanitakse väärindada.
Tööstusettevõtete huvi ÄIO alternatiivõlide vastu on suur. Käed on löödud juba mitme suure toidu-, kosmeetika- ja kodukeemiatööstustega nii Eestis kui ka üle maailma, kellega koos arendatakse uudseid tooteid. Tänaseks on ÄIO-l üle 120 koostööpartneri Eestist ja väljastpoolt, kes neile tööstusjääke pakuvad või ÄIO õlisid ja rasvu testivad.
«Teadlase jaoks on see parim saavutus, kui aastatepikkuse uurimistöö tulemusel sünnib tõeline toode, mis võib muuta kogu toiduainetööstust ja tarbijakogemust. Edasi jätkame ettevõtte ja selle toodete arendamist koos partnerite, investorite ja toiduainetööstusega. Samuti jätkame koostööd TalTechiga, et koolitada välja järgmise põlvkonna bioinsenere,» selgitas Lahtvee järgmisi samme.
Kogu tootmisprotsess põhineb Eestis tehtud teadustööl, mille läbi muudetakse tööstuslikud kaasproduktid toiduaineteks läbi fermentatsiooniprotsessi, mis on sarnane näiteks õlle pruulimisele või saia kergitamisele pärmiga. Fermentatsiooniprotsessi tulemusel valmivad tervislike rasvhapete ja antioksüdantide rikkad rasvad. Fermentatsiooniks kasutatakse ÄIO kaasasutaja Nemailla Bonturi loodud ja patenteeritud mikroobi «punane pärm», mis muudab põllumajanduse ja teiste tööstusharude kõrvalsaadused maitsvateks ja isuäratavateks rasvadeks ja õlideks.