Vaheril oli Eesti jalgpalli taastamisel, arendamisel ning kultuuritähenduste mõtestamisel enam kui 30 aasta jooksul hindamatu roll. 2013. aastal pälvis ta jalgpalliliidu kõrgeima tunnustuse, kuldmärgi.
Kirjandusuurija, esseist ja luuletaja Vaher avaldas 2010. aastal raamatu «Jalgpall hingede öös», mis käsitleb põneva nurga alt jalgpalli ja kultuuri seoseid. Vaher mõtles välja ajakirja Jalka nime ja oli selle algusaastatel toimetuse kolleegiumi aktiivne liige. Lisaks muudele silmapaistvatele teostele avaldas Hiiumaal elanud Vaher 2019. aastal kaheköitelise kogumiku «Hiiumaa kirjanduse lugu. Esseid ja uurimusi», mida ta koostas üheksa aastat. Suurteos teenis samal aastal Eesti Kultuurkapitali kirjanduse valdkonna peapreemia. 2020. aastal tunnustasid hiidlased Vaheri teeneid Hiiu maakonna teenetemärgiga.
Tallinnas sündinud Vaher siirdus 1954. aastal Hiiumaale, kus lõpetas Kärdla keskkooli. Aastatel 1965–1968 õppis ta Tallinna Ehitus- ja Mehaanikatehnikumis arhitektuuri. Vaher töötas erinevatel aegadel muu hulgas ajakirjandusväljaannetes Õhtuleht, Eesti Aeg, Pikker ja Luup, oli hinnatud kolumnist Sporditähes. Vaher oli Eesti Kirjanike Liidu ja Eesti Kirjanduse Seltsi liige. Vaher avaldas hulgaliselt artikleid, uurimusi, esseid ja luuletusi, kirjutas lastejutte ja -luulet, kuuldemänge, laulutekste jpm.
Eesti Jalgpalli Liit avaldab kaastunnet Vaapo Vaheri lähedastele ja kogu jalgpalliperele. Vaheri mälestuseks heisati A. Le Coq Arenal Eesti lipp poolde masti. EJLi kontoris põleb mälestusküünal.