«See seaduslik käteväänamine andis paljudele ainult veelgi rohkem otsustavust oma solidaarsust näidata,» märkis 25-aastane tudeng Csanad Sebesy AFP-le. «Nüüd on osalemine õilsam tegu.»
Sebesy on üks rekordilisest enam kui 250 inimesest, kes on andnud teada valmisolekust aidata paraadi korraldamisega, vaatamata ähvardustele, et sellele võivad järgneda karistused. Vabatahtlikuna osales ta ka eelmisel aastal, kuid sel aastal keskendub ettevalmistav koolitus rohkem õiguslikele küsimustele.
Ungari peaminister Viktor Orbán teatas veebruaris, et tahab paraadi «alaealiste kaitseks» ära keelata. Liberaalne Budapesti meer Gergely Karácsony aga teatas, et kavatseb paraadiga sellegipoolest edasi minna, korraldades selle munitsipaalüritusena, mis ei vaja valitsuse luba. Asi jõudis Ungari politseini, mis otsustas möödunud nädalal, et paraadi korraldada ei tohi.
Euroopa Liit ja LGBTQ-õiguste eest seisjad on Ungari valitsuse sammud hukka mõistnud. Peaminister Orbáni valitsuse seadusmuudatustega on võimalik trahvida paraadi korraldajaid ja osalejaid kuni 500 euroga, samuti annavad seadusmuudatused politseile õiguse kasutada paraadil osalejate jälgimiseks näotuvastustehnoloogiat.
«Pärast seda, kui ma nägin seadusmuudatuse kavandit, tundsin, et mul on kaks võimalust – ma võin kas kolmeks päevaks täielikult kokku variseda või mõelda kiiresti välja, kuidas ma saaksin abiks olla,» märkis vabatahtlik Emma Elefanti.
26-aastane tudeng loodab vabatahtlikuna töötades toetada oma lähedasi LGBTQ-kogukonnas.
«Ma ei hooli trahvidest. See ei ole tõsiseltvõetav heidutus. Ma osalen rõõmuga, et kogukonda aidata,» ütles Elefanti AFP-le.