Ainult umbes 10 protsenti Soome pensionäridest ei lahku töölt, ent jäävad ametisse pigem osalise koormusega.
Kuigi eakamate töö on sageli pigem ebaregulaarne ja täiskoha koormusega tööl ei pingutata, siis ikkagi vähemalt 2023. aastal töötas ligi 150 000 pensionäri, vahendas Yle pensioniameti statistikat.
Samas need pensionärid, kes tööturule vaatamata kõigele ringlema jäävad, püsivad aktiivselt tööl pikemalt.
Osaliselt on sellise trendi taga ka nende inimeste arvu kasv, kes on töövõimetuspensionil. Seega pensioniikka jõudnud soomlased suure tõenäosusega valdavalt ikkagi tööle ei jää.
Küll aga töötas 80 protsenti osaliselt töövõimetuspensionil olijatest. Ka möödunud aastal jätkas tööd 10 protsenti kõigist pensionäridest.
«Ka vägagi eakatele soomlastele jääb töö ahvatlevaks. Möödunud aastal käis tööl ligi 7000 üle 80-aastast pensionäri,» vahendas Yle pensioniameti arendusjuhi Jari Kannisto sõnu.
«Üle 65-aastaste seas püsivad Soomes naised suurema tõenäosusega tööl, kui nende meeskolleegid,» märkis Kannisto.
«Üle 70-aastaste hulgas on trend teistpidi ja just vanemate meeste töötamine tõstab kokkuvõtteks töötavate meespensionäride osakaalu suuremaks kui naiste oma,» lisas Kannisto.
Soome pensionärid aga ei püsi pensioniameti andmetel tööl seetõttu, et neile ei maksta piisavalt pensioni. Vastupidi. Töötavad pansionärid saavad keskmiselt suuremat pensioni.
«Nende pension on suurem kui teistel samavanustel pensionäridel. Näiteks alla 68-aastastele isikutele maksti eelmise aasta lõpus keskmiselt 2100 eurot kuus vanaduspensioni,» selgitas Kannisto.
Pensioniameti viimastel andmetel sai Soomes ligikaudu 1,3 miljonit inimest pensioni. Keskmine pension on põhjanaabritel 1948 eurot.