Virtuaalses rahakotis (nt Apple Wallet) olevate kaartide kasutus on tõusuteel: kui 2022. aastal tehti LHV pangas kõikidest kaarditehingutest 13 protsenti virtuaalkaartidega, siis 2023. aastal oli nende osakaal jõudnud juba 17 protsendini. Kõige populaarsem lahendus oli eelmisel aastal Apple Pay, mida kasutati 14 protsendi kaarditehingute puhul. Sellele järgnes Google Pay, mida kasutati kolme protsentdi kaarditehingute tegemisel.

LHV jaepanganduse juhi Annika Goroško sõnul on viipemaksed on Eestis vaid paari aastaga väga populaarseks saanud. «Inimesed eelistavad üha enam kasutada moodsaid makselahendusi – viipemaksed on tõeliselt mugav ja turvaline viis kontaktivabalt ostude eest tasumiseks. Just seepärast oleme klientidele avanud maksmisvõimaluse nii Apple’i, Garmini, Fitbiti kui ka Androidi seadmetel,» sõnas Goroško.

Aastaga on toimunud märgatav kasv

LHV kassaterminalide statistika põhjal on virtuaalsetes rahakottides olevate kaartide osakaal veelgi suurem – näiteks 2023. aasta detsembris tasuti LHV terminalides 31 protsenti ostude eest virtuaalkaardiga. Aasta varem oli sama näitaja 20 protsenti. Internetimaksete puhul on virtuaalkaartide kasutus veidi madalam: detsembris tehti 14 protsenti LHV vahendatavatest maksetest virtuaalkaardiga.

Eelmise aasta detsembris oli keskmine Apple Pay kaudu tehtud tehingu summa 21 eurot, Google Pay puhul 19 eurot ning Garmini ja Fitbiti maksmisvõimaluste puhul vastavalt 17 ja 14 eurot. LHV eraklientide keskmine tehingu summa oli samal kuul 27 eurot.

Apple Pay on turvaline makseviis, kuna tehingu tegemisel kasutab Apple Pay seadmekohast numbrit ja kordumatut tehingukoodi. Seega ei talletata maksete andmeid kliendi seadmesse ega Apple’i serveritesse. Samuti ei jaga Apple kaardi numbrit kaupmeestega. Turvalisust lisab see, et iga iPhone’is, iPadis või Macis tehtud tehing on vaja kinnitada näotuvastusega, sõrmejäljega või parooliga.

Jaga
Exit mobile version