Hiietamm lisas, et väikese ja keskmise suurusega ettevõtted saavad taotleda ka RIA ning EASi ja KredExi ühendasutuse loodud küberturvalisuse kaardistamise ja arendamise toetust, mille suurus on ühe ettevõtte kohta kuni 60 000 eurot

«Toetuse abil saavad ettevõtjad välise nõustaja kaasabil selgitada välja oma IT-süsteemide küberturvalisuse taseme ja teha arendusi selle tõstmiseks, et kaitsta ennast küberrünnakute ja nendega kaasnevate majanduslike kahjude vastu,» lisas Hiietamm.

RIA soovitused ettevõttele küberriskide maandamiseks

Selleks, et end küberohtude eest kaitsta, saab järgida ettevaatusabinõusid:

1. Tea, mis riistvara ja tarkvara kasutad (inventuur) – vaja on selget ülevaadet süsteemidest ja jälgida sisevõrkudes toimuvat, ainult nii saad kaardistada oma kaitsevajadused.

2. Kaitse oma vara – halda uuendusi, paika haavatavusi, kasuta tulemüüre/viirusekaitset jne.

3. Kaitse oma töötajaid – loo turvaline paroolipoliitika, kasuta mitmikautentimist.

4. Õpi ära tundma rünnakuid – suurenda töötajate teadlikkust, koolita töötajaid ning kontrolli regulaarselt töötajate teadmisi.

5. Õpi taastama – loo taasteplaan, taga varundamine ja kontroll ning tee proovitaastamisi.

6. Kaitse kaubamärki – teadvusta ohtusid, kaitse (sotsiaalmeedia) kontosid, vaata üle meiliserverite turvaprotokollid jne.

Töötajatel peaks olema teada, kuhu pöörduda vähimagi kahtluse korral. Pane paika protseduurid, kuidas käituda, kui töötaja saab näiteks õngitsusmeili või täheldab kahtlast muutust ettevõtte süsteemides – anna märku CERT-EE-le (cert@cert.ee).

Jaga
Exit mobile version