“Elu hirmutavas olukorras” – Eesti naised õpivad võitlema

kõrval admin
0 kommenteerida

Autor: Janis Laizans

PADISE, Eesti (Reuters) – Pühapäeva varahommikul kuulavad viisteist naist Eesti maapiirkonnas pärast pakase öö veetmist iseehitatud telkides, kuidas instruktor seletab vintpüsside ja kuulide toimimist.

Naised vanuses 20–60 on Eesti riikliku poolsõjaväekaitse alla kuuluvas Naisvabatahtlikus Kaitseorganisatsioonis uusvärbajad. Pärast lahingute algust Ukrainas on liitunud viissada uut taotlejat, suurendades vägesid 3200 liikmeni.

“Kui mul on vaja reaalselt võidelda, siis ma võitlen, nii naeruväärselt kui see 2022. aastal ka ei kõla,” ütles koolitust läbiv naine, 41-aastane Norras elav reisibüroo Kristel Eriks.

Kunagi Moskvast juhitud, kuid 2004. aastast NATO ja Euroopa Liidu liikmed olnud Balti riigid Eesti, Läti ja Leedu on pärast Venemaa tungimist Ukrainasse kutsunud NATO-lt üles piirkonda kiiresti tugevdama.

Seotud video: Ukraina invasioon paneb eestlased sassi

Erinevalt Ukrainast naudivad Balti riigid NATO lepingu vastastikust kaitset, mis ütleb, et kõik liikmed aitavad neid, kui neid rünnatakse.

Eesti peaminister Kaja Kalas ütles teisipäeval, et tema riik otsest sõjalist ohtu ei tunne, kuid õppusel osalenud naised polnud selles nii kindlad.

Mõne miili kaugusel Amari lennubaasist, kus NATO liitlaste lennukid Balti riikide taevas patrullivad, ei olnud sissejuhatav õppus relvast laskmist, kuid naised õppisid näole kamuflaaži kandma, metsas navigeerima ja suhelda raadiote kaudu.

“Ukraina olukorra tõttu tahan olla valmis igaks kriisiolukorraks,” ütles 38-aastane Merle Vimb, kes on oma teise lapse puhul lapsehoolduspuhkusel. “Olen lastega enamasti üksi ja pean olema valmis üksi hakkama saama.”

Pärast Facebookis kuulutuse nägemist liitus ta märtsis, et õppida esmaabi ja sõjalisi oskusi.

“Enamik meist Baltikumis elab hirmutavas olukorras. Kuna see pole normaalne, peame valmistuma. Ma ei saa lihtsalt istuda ja oodata, mis juhtub. Kui on kriis, pole teil enam võimalust infot otsida. “ütles Vimb.

(Aruandlus Janis Laizans, stsenarist Andrius Sytas, toimetaja Ed Osmond)

Related Posts

Jäta kommentaar