Merike Tsilke on teinud telefoniküsitleja tööd 2017. aasta lõpust. Merike ei ütle kordagi, et töö on raske. «Aga kannatust on küll palju vaja,» tõdeb ta. Hea tööpäev on siis, kui inimesed vastavad, tõdeb ta.
See, et kõnesid vastu võetakse, ei ole sugugi tavapärane. Levinud petukõned on teinud inimesed ettevaatlikuks. Ehkki statistikaamet saadab valimisse jõudnud inimestele küsitluse kohta ka kirjad, tuleb küsitlejatel teha veenmistööd ja vahel helistada ka mitu korda.
«Ütlen inimestele alati, et ma ei küsi teie käest ühtegi PIN-koodi, sest mul ei ole nendega midagi teha. Selle peale hakkavad nad naerma ja üldiselt saan nendega siis ka jutule,» räägib Merike Tsilke.
On päevi, kui on väga palju vastajaid ja päevi, kui ei ole ühtegi. «Ma proovin iga päev alustada väga rõõmsa meeleoluga – siis läheb minu arust päev paremini. Siis mõni vastab rõõmuga ja ütleb, et helistage veel!»
Rõõmuga vastajate seas ei ole ainult vanad inimesed, on ka palju noori. «Aga mõned ütlevad, et nad töötavad 24/7 ja et neil ei ole aega. Aga ma küsin ikka enda küsimused ära. Torisevad mis nad torisevad. Tallinnas ja Harjumaal vastatakse muidu hästi. Viimsis on muidugi kõigil alati hirmus kiire, aga pole hullu, saab hakkama!»
Küsitluste käigus kogutud andmeid kellelegi teisele avaldada ei tohi. Merikesel on juhtunud, et tuleb helistada tuttavale.
Loe pikemalt statistikaameti veebilehelt.