Rünnaku järel märkis Ukraina Küberallianss Telegrami kanalil, et Nodexi asukohas Peterburis rüüstati ja kustutati kogu andmestik ning tühjendatud seadmed jäid ka varukoopiateta.
Sedasama kinnitas teenusepakkuja sotsiaalmeedias.
Küberrünnakud on juba pikemat aega olnud Venemaa ja Põhja-Korea sarnaste riikide relv, millega häiritakse kohalikku taristut, näiteks kommunaalvõrke, või näpatakse vara, näiteks krüptoraha, nagu on teinud Põhja-Korea rühmitused. Ukraina häkkerirühmitused teevad sarnaseid ründeid Venemaa ettevõtete vastu.
Tehnoloogiaväljaanne TechCrunch teatas, et Nodex on rünnaku tõttu endiselt rivist väljas ning pole suutnud oma teenuseid taastada. Internetitrende ja liiklust jälgiva võrguhiiu Cloudflare andmetel algas Venemaa piirkondliku internetiteenuse pakkuja katkestus 6. jaanuari hilisõhtul ning klientide võrguliikluse maht oli veel eile hommikul jätkuvalt null protsenti. Praeguseks on hakanud netikasutus vähehaaval taastuma.
Venemaa plaanib end lahutada globaalsest võrgust
Sel ajal kui meie teeme ettevalmistusi Venemaa elektrivõrgust lahutamiseks, plaanib idanaaber end välja lülitada ülemaailmsest internetivõrgust, et vältida küberrünnakuid riigi vastu.
Teine plaan on muidugi saada info levik kontrolli alla. Rünnakud internetitaristule, nagu Nodexi juhtum, võivad lähitulevikus osutuda sellepärast vähem tõhusaks, kuna Venemaa testib aktiivselt oma kodanike lahtiühendamist globaalsest veebimaailmast, asendades selle suletud ning riiklikult kontrollitud võrguga, kirjutab Gizmodo.
The Russian internet provider Nodex in St. Petersburg was completely looted and wiped. Data exfiltrated, while the empty equipment without backups was left to them pic.twitter.com/6zxGbSDLnl
— herm1t (@vx_herm1t) January 7, 2025
Eelmisel aastal viis Venemaa internetiregulatsiooni föderaalne asutus Roskomnadzor läbi mõned katsed, mille käigus piirati üheks päevaks juurdepääsu ülemaailmsele internetile mitmetes piirkondades, sealhulgas moslemikogukondadega aladel. Isegi VPNiga ehk krüpteeritud turvakanaliga ei olnud võimalik väliste serveritega ühendust luua.
Venemaa võimud püüavad sellega hoida ka kontrolli uudisvoogude üle, eriti jätkuva sõja ajal Ukrainaga. Sõjast rääkivad uudised on rangelt tsenseeritud ning konflikti nimetamine millekski muuks kui erioperatsiooniks võib tuua kaasa karmid karistused.
Google’ile kuuluv YouTube on küll endiselt Venemaal kättesaadav, kuid sagedased katkestused ja aeglus viitavad sellele, et selle sisu vaatamist tahetakse muuta võimalikult ebamugavaks.