Venemaa salajased strateegiadokumendid paljastavad Balti riike puudutavad plaanid

kõrval admin
0 kommenteerida

Rahvusvaheline ajakirjanike konsortsium paljastas salajased strateegilised dokumendid, mis puudutavad Venemaa plaane Balti riikides, teatasid 26. aprillil teiste seas Eesti Päevaleht, Yahoo News, Süddeutsche Zeitung, Kyiv Independent ja Expressen.

Dokumendid koostas 2021. aasta suvel ja sügisel Venemaa presidendi administratsiooni piiriülese koostöö direktoraat. Seejuures olid koostajatel volitused küsida nõu Venemaa luureagentuuridelt ja peastaabilt.

Dokumendid sisaldavad eraldi plaane Eesti, Läti ja Leedu kohta, kuid nende eesmärgid on sarnased. Üldine eesmärk on vähendada NATO kohalolekut ja mõju ning tugevdada Venemaa mõju ja vene kultuuri.

Tallinnas Toompeal asuv Aleksander Nevski katedraal – Eesti pealinna suurim õigeusu kirik. Foto autor Clemens Pohl, jagatud Creative Commons 3.0 litsentsi all.

Moskva kavatsus nurjata NATO sõjaväebaaside ehitamine

Muu hulgas näitavad dokumendid Moskva kavatsust nurjata NATO sõjaväebaaside ehitamine, nõrgestada kohalikke demokraatlikke valitsusi, laiendada Venemaa kultuurilist ja keelelist mõju ning tugevdada Kremli-meelseid poliitilisi organisatsioone.

“Eesti, meie liitlased ja partnerid on juba ammu teadlikud Venemaa huvist kasutada hübriidtaktikat oma eesmärkide saavutamiseks ja oma mõjuvõimu kehtestamiseks teistes riikides,” ütles Eesti peaminister Kaja Kallas Yahoo Newsile.

“Me tunneme oma naabrit,” ütles ta. “Meie ülesanne on pidevalt jagada oma teadmisi Venemaa tegevuse kohta, suurendada vastupidavust ja seista vastu Venemaa otsestele ja kaudsetele mõjutuskatsetele.”

Venemaa plaanid Balti riikidega on jaotatud kolme peatükki: poliitilised, sõjalised, sõjalis-tehnilised ja julgeolekualased eesmärgid; kaubandus ja majandus; humanitaar- või ühiskonnaga seotud eesmärgid. Kõik peatükid on jagatud kolme erinevasse ajaraamistikku: lühiajaline (aastaks 2022), keskmine (2025) ja pikaajaline (2030).

Kremli viimastes dokumentides on iga riiki käsitletud kahes eraldi tekstis. Esimene loetleb “Vene Föderatsiooni strateegilised huvid” erinevates valdkondades ja erinevatel perioodidel. Teises tekstis visandatakse Venemaa teel peituvad riskid.

Leedus asuv Hispaania Eurofighter Typhoon püüdis kinni Venemaa seirelennuki 2021. aastal. Liitlaste õhuväejuhatuse foto.

Talitluspoliitika, et vältida Venemaa mõju vähenemist

Euroopa luureallikas kirjeldas Venemaa presidendi administratsiooni kui omamoodi mõttekoda, mis lisaks Venemaa välispoliitiliste ettekirjutuste koostamisele otsustab ka desinformatsioonikampaaniate läbiviimise – viise, kuidas nõrgendada juba olemasolevaid sidemeid liitlaste vahel ja vahel.

“Balti paberite eesmärk ei ole vastavates riikides mõjuvõimu saavutamine,” ütles anonüümsust soovinud allikas Yahoo Newsile. “Need on pigem ohjelduspoliitika, et vältida Venemaa mõju edasist vähenemist.”

Allikas lisas, et vähesed Kremlis arvavad tõesti, et Balti riike saab “tagasi tuua” Venemaa volitusse. Realistlikum plaan oleks sisemise vastuseisu külvamine, et hoida neid täielikumalt läänelikule libisemast.

Üks teine ​​Euroopa luureametnik, kes on dokumentidest teadlik, ütles, et on väga ebatõenäoline, et autorid olid eelseisvast sissetungist Ukrainasse teadlikud, arvestades, kui kauged nende skeemide eduväljavaated praegu tagantjärele mõeldes näivad.

“Venemaa plaanid saada mõjuvõimu Eesti, Läti ja Leedu üle tuletavad mulle meelde, miks nende NATOga liitumine oli nii hea mõte,” ütles USA endine Euroopa ja Euraasia asjade abivälisminister Dan Fried Yahoo Newsile. «Ilma Baltikumi NATO liikmesuseta oleks Venemaa praeguseks peale tunginud. Balti NATO liikmelisusega taandatakse venelased odavaks poliitiliseks intriigiks.

Related Posts

Jäta kommentaar