Vene poolsõjaväeline rühmitus püüdis EKRE kaudu Eesti poliitikasse sekkuda

kõrval admin
0 kommenteerida

Ülemaailmse poliitikaajakirja Politico andmetel üritas Wagnerina tuntud Vene poolsõjaväeline rühmitus sekkuda Eesti poliitilisse süsteemi, olles kavandanud 2019. aasta Euroopa Parlamendi valimiste eel paremäärmusliku euroskeptilise EKRE erakonna toetamise.

Vene diktaatori Vladimir Putiniga seotud oligarhi Jevgeni Prigožini juhitav Wagneri grupp on Politico hinnangul kelmikas sõjaline oht, mis võib lähiaastatel kujuneda tõsiseks ülemaailmseks väljakutseks. Ajakiri ütleb, et nüüd, mil rühmitus on vallutanud Moskva jaoks olulised linnad Ukrainas ning levitab oma mõju Aafrikasse ja teistesse maailma nurkadesse, mobiliseerivad Ameerika ja Euroopa liitlased rühmituse kiiret laienemist nurjata.

Wagneri grupi logo.

“Näiteks üritas Prigožini võrgustik sekkuda Eesti poliitilisse süsteemi, selgub Politico läbi vaadatud ja avatud lähtekoodiga teavet kasutavate ekspertide poolt kinnitatud strateegiamemost,” teatas ajakiri, et Eesti on eriti ettevaatlik Venemaa sekkumise suhtes. väikeriigi sisepoliitika.

Politico sõnul plaanisid Prigožini operatiivtöötajad toetada paremäärmuslikku, euroskeptilist Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda, mida tuntakse eestikeelse akronüümi EKRE-ga, enne riigis 2019. aasta Euroopa Parlamendi valimisi, selgub ühest dokumendist.

Kampaaniad Kaljulaidi ja Kallase vastu, nilbed meemid

“Koostöö sai alguse sellest, et EKRE tahtis olla radikaalselt liberaalsete parteide vastane ja neil oli hea meel selle väga professionaalselt koostatud paketi vastuvõtmise üle,” ütles Balti Kaitsekolledži teadur Viljar Veebel Politicole.

Selleks plaanisid operatiivtöötajad kaubitseda Kremli lemmikutest läänevastastest narratiividest nagu “probleemid Eestis EL-i tõttu” ja NATO-vastased sõnumid ning kampaaniad tollase presidendi Kersti Kaljulaidi ja paremtsentristliku liberaalse Reformi vastu. Partei toonane juht Kaja Kallas, kes on praegu peaminister.

«Propastopi Eesti propagandauurijate hinnangul levis sotsiaalmeedias seeni hashtag #ESTexitEU. Kaljulaidi nilbeid meeme ja karikatuure hakkasid ilmuma ka Facebookis, vahendas Eesti uudisteväljaanne Postimees.

“Lõppkokkuvõttes on operatsiooni mõju raske mõõta, kuid eksperdid ütlesid, et jõupingutused olid väikesemahulised ja lükati kiiresti ümber. Facebook ja Twitter keelasid võrguga seotud kontod,“ teatas Politico.

Vene palgasõdurid tagavad Kesk-Aafrika Vabariigi presidendiga konvoi turvalisuse.  Avalik foto.
Vene palgasõdurid tagavad Kesk-Aafrika Vabariigi presidendiga konvoi turvalisuse. Avalik foto.

Püsiv oht Eesti riiklikule julgeolekule

Sisejulgeolekuteenistuse büroo juhataja Harrys Puusepp ütles Politicole, et Wagneri Eesti strateegia näeb välja sarnane varem koostatud Venemaa propagandaprojektidega riigi jaoks.

Tõeline oht”[is] mitte ühest projektist – pikaajalisest pingutusest, see on palju ohtlikum kui ükski konkreetne projekt,” rääkis Puusepp ajakirjale. Ja kui me näeme Euroopas populismi tõusu, ma arvan [Russian propagandists] mõista, et see võib olla ka neile võimalus.

Venemaa infooperatsioonid on “püsiv oht Eesti riiklikule julgeolekule”, lisas ta, kirjeldades Kremli ja selle toetajate katseid Eestit mõjutada kui “tavalist teisipäeva”.

EKRE erakond keeldus ajakirja andmetel kommentaaridest. EKRE endise juhi Mart Helme abikaasa, erakonna ja praeguse riigikogu liige Moonika Helme aga väitis sotsiaalmeedias, et Politico artiklis pole EKRE-t üldse mainitud.

Wagneri võidakse määrata rahvusvaheliseks terroriorganisatsiooniks

“EKRE on meie meedias avaldatud teksti lisatud meelevaldselt, ilmselt poliitilistel põhjustel,” kirjutas ta sotsiaalmeedias. See väide on aga vale, kuna Politico mainib selgelt EKRE-t.

EKRE liige Enn Põlluaas.  Foto Erik Peinar, Riigikogu.
EKRE liige Henn Põlluaas. Foto Erik Peinar, Riigikogu.

EKRE liige ja endine parlamendispiiker Henn Põlluaas ütles uudisteportaalile Delfi, et midagi sellest, mida Politico väidab, pole juhtunud. “EKRE-l pole absoluutselt mingeid suhteid ega tegemist [Wagner]see on sõna otseses mõttes täielik jama,” ütles ta väidetavalt.

Politico teatel on USA, Euroopa ja Aafrika diplomaadid kohtunud suletud uste taga pealinnades üle maailma, et arutada võimalusi Wagneri jalajälje piiramiseks. USA ametnikud arutavad ka Wagneri nimetamist rahvusvaheliseks terroriorganisatsiooniks.

“Sellest ajast, kui Venemaa hakkas sihikule võtma Ukrainat, on Wagner värbanud tuhandeid uusi sõdureid oma ridadesse lahinguväljal, võimaldades rühmitusel saavutada sõjalisi võite Donbassi piirkonnas, sealhulgas Soledari linnas.”

Related Posts

Jäta kommentaar