Ühendkuningriik lähetab Eestisse Chinooki helikoptereid

kõrval admin
0 kommenteerida

Ühendkuningriigi kuninglikud õhujõud on kahe liitlase vahelise kokkuleppe raames saatnud Eestisse mitu Chinooki helikopterit.

Chinookid saabusid Eesti Ämari lennubaasi 17. jaanuaril. Kopterid kasutati osana kokkuleppele Eesti ja Ühendkuningriik sõlmisid lepingu eelmise aasta novembris.

Chinooke kasutatakse peamiselt vägede ja varustuse transportimiseks ning pardal on võime pakkuda kaitsetuletoetust kahe 7,62 mm M134 minirelva ja ühe 7,62 mm M60D kuulipilduja kujul.

Kuninglike õhujõudude sõnul on Chinook äärmiselt võimekas tugihelikopter, mida saab lennata maismaabaasidest või laevadelt erinevatesse keskkondadesse.

„Oleme siin selleks, et tegutseda koos Eesti kaitseväe ja Euroopa liitlastega. See on väga mitmekülgne lennuk, mis pakub tohutut lennukust, mis võimaldab meil lahinguruumis teisaldada suuri inimesi ja varustust,” ütles Briti lennundusüksuse 18 eskadroni komandör Tom Carter avalduses.

Kuningliku õhuväe helikopteri Chinook piloot Eesti Ämari lennubaasis 17. jaanuaril 2023. Foto Siim Verner Teder.

RAF Odihami helikopterite Chinook saabumine on esimene osa õhujõududest, mis saabub osana Ühendkuningriigi panusest Eesti kaitseplaani toetamiseks. Lisaks kavatseb Ühendkuningriik sel kevadel Eestisse paigutada Apache helikopterid ja hävitajad Typhoon.

Õhuväeüksus on täiendus Tapal baseeruvale NATO lahingugrupile ning nende tegevust integreeritakse lähinädalatel toimuvatel üksustevahelistel õppustel. See võimaldab pilootidel ja õhuväeüksustel ning meeskondadel harjutada maa- ja õhuväe koostööd lahinguväljal.

Boeing CH-47 Chinook on tandemrootorhelikopter, mille on välja töötanud Ameerika rootorlennukite ettevõte Vertol ja tootnud Boeing Vertol. Chinook on üks raskeimaid Lääne helikoptereid. Selle nimi Chinook on pärit Oregoni ja Washingtoni osariigi põlisameeriklaste Chinooki rahvalt. Chinooki on toodetud alates 1962. aastast ja sellest ajast alates on toodetud üle 1200 eksemplari.

Related Posts

Jäta kommentaar