Lennart Meri konverents Tallinnas

kõrval admin
0 kommenteerida

Eesti pealinnas toimub 12.-14. maini 16. Lennart Meri konverents – tänavusel üritusel arutletakse selle üle, kuidas Ukraina sõda on mõjutanud globaalset jõudude tasakaalu; Eesti Maailm teeb avalikest aruteludest otseülekande.

Tänavuse konverentsi pealkiri “Incipit Vita Nova – nii algab uus elu” on itaalia luuletaja Dante Alighieri tsitaat. Konverentsi kontekstis viitab see Euroopas sõja tõttu tekkivale uuele julgeolekuolukorrale, teatasid korraldajad.

“Venemaa agressioon on viinud Euroopa tagasi aegadesse, mida arvasime pärast Teist maailmasõda lõppenuks,” ütles konverentsi juht Eeva Eek-Pajuste avalduses. „Külma sõja lõpus arvasime ennatlikult, et impeerium laguneb ilma suurema verevalamiseta. Oleme praegu tunnistajaks Euroopa viimase koloniaalvõimu kokkuvarisemisele; see on jõhker, verine ja revanšistlik.

Ta lisas, et selline arusaam Venemaa agressioonist ei pruugi globaalses lõunas (termin, mida üldiselt kasutatakse Ladina-Ameerika, Aafrika, Aasia ja Okeaania piirkondade riikide ja piirkondade tuvastamiseks) enesestmõistetav olla.

«Sõda on lõunas lahti rebinud koloniaalmineviku haavad ning Euroopas süüdistatakse silmakirjalikkuses ja ükskõiksuses. Nende paikapidavuse üle võib vaielda, kuid vajadus sügavama dialoogi ja parema üksteisemõistmise järele on ilmne ning Lennart Meri konverents pakub selleks platvormi.

Konverentsil esinevad teiste seas ka Eesti peaminister Kaja Kallas, kes kõneleb avaistungil oma Läti kolleegi Krišjānis Kariņši, Leedu kolleegi Ingrida Šimonytė, Euroopa Komisjoni asepresidendi Margrethe Vestageri ja ajaloolase Timothy Gartoniga. Tuhk. Külaliste hulgas on USA Euroopa väejuhatuse ja liitlasvägede ülemjuhataja Euroopa ülem kindral Christopher G Cavoli, Venemaa ekspert Fiona Hill ja paljud teised.

Lisaks üldisele poliitilisele olukorrale maailmas on teemadeks ajakirjandusvabaduse, energiavarustuse, turvaliste ühenduste, hübriidohtude ja konkreetsete piirkondade, nagu Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika, Lõuna-Kaukaasia ja Musta mere piirkonna probleemid. .

Lahkunud Eesti presidendile pühendatud Lennart Meri konverentsi korraldab Tallinnas asuv mõttekoda Rahvusvaheline Kaitse- ja Julgeolekukeskus koostöös Lennart Meri Euroopa Fondiga.

Otsevestlus “Kõik mehed unistavad, kuid mitte võrdselt: Lähis-Ida väljavaated”.

“Incipit Vita Nova – nii algab uus elu” otse-eetris.

Otsevestlus “Nad tõusevad või vajuvad koos: NATO teel Vilniusesse”.

Otsevestlus “Ukraina: mille nimel me elame, mille nimel sureme”.

Otsevestlus “Mis minevik on proloog: Lääs ja Venemaa”.

“Lennart Meri Loeng 2023” otsevestlus.

Otsevestlus “Murede meri: Indo-Vaikse ookeani piirkond”.

Otsevestlus „I Dwell in Possibility: Global Perspectives after the War”.

Otsevestlus “Aeg ehitada: uue turvaarhitektuuri põhimõtted”.

Related Posts

Jäta kommentaar