Hispaania paigutab aprillis neljaks kuuks Eestisse õhutõrjesüsteemi NASAMS.
Hispaania kaitseminister Margarita Robles ja tema Eesti kolleeg Hanno Pevkur leppisid lähetuses kokku NATO kaitseministrite kohtumisel 14. veebruaril Brüsselis.
Kuna Eesti ootab oma õhutõrjesüsteemide saabumist, on Pevkuri sõnul oluline, et liitlaste toetus oleks kohal. “NATO idatiiv on viimase aasta jooksul oluliselt kasvatanud oma lihaseid. Arvestades vajadust täita see kriitiline lünk meie keskmaa õhutõrjevõimetes, on mul väga hea meel, et jõudsime Hispaaniaga kokkuleppele nende NASAMS-i keskmaa maapealse õhutõrjesüsteemi kasutuselevõtu osas neljaks kuuks, alates käesoleva aasta aprillist. ,” ütles ta avalduses.
Kaitseminister lisas, et NASAMS üksus võimaldab Eesti kaitseväelastel õppida keskmaa õhutõrjesüsteemi taktikalist eripära.
Ämari lennubaasi kaitsmine
NASAMSi üksuse eesmärgiks Eestis saab olema Ämari lennubaasi kaitse. Üksus on lahinguvalmis ja lähetatakse Eestisse NATO Euroopa Liidu kõrgeima ülemjuhataja juhtimisel. Sarnane üksus on lähetatud ka Lätti – need kaks süsteemi seotakse ja on osa NATO idatiiva õhu- ja raketikaitsest.
Eesti, Läti ja Leedu on teinud NATO-s ühise ettepaneku kehtestada Balti riikides õhutõrje rotatsioonimudel – sarnaselt praegu käimasolevale Balti õhuturbemissioonile. Õhuturbemissiooniga roteerivad suuremad NATO liikmesriigid oma hävitajaid Balti õhuruumi kaitseks. Rotatsioon kestab tavaliselt kuus kuud, kusjuures Ämari lennubaas Eestis ja Šiauliai lennubaas Leedus võõrustab kumbki nelja liitlaslennukit.
Eesti ostab ka oma õhutõrjesüsteemid – Lockheed Martini mitmed raketiheitjasüsteemid HIMARS.

Välja töötatud Norra jaoks
NASAMS (Norwegian Advanced Surface-Air Missile System) on lühikese kuni keskmise ulatusega maapealne õhutõrjesüsteem, mille on välja töötanud Norra ettevõte Kongsberg Defense & Aerospace ja USA kaitsefirma Raytheon. Süsteem kaitseb mehitamata õhusõidukite, helikopterite, tiibrakettide, mehitamata lahingulennukite ja fikseeritud tiivaga õhusõidukite eest, tulistades kõiki olemasolevaid rakette.
NASAMSi arendamine algas 1980. aastatel, kui Kongsberg Defense & Aerospace tegi koostööd Hughesi raketisüsteemidega ja algatas programmi Norra kuninglike õhujõudude koostööna.
Süsteem on kasutusel Austraalias, Soomes, Hollandis, Norras, Hispaanias ja USA-s.