Eesti ostab Lõuna-Koreast 36 miljoni euro eest veel 12 K9 Thunderit

kõrval admin
0 kommenteerida

Eesti Kaitseinvesteeringute Keskus sõlmis lepingu kogumahuga 36 miljonit eurot Lõuna-Korea relvatootja Hanwha Techwini täiendava kaheteistkümne iseliikuva haubitsa K9 Thunder soetamiseks.

“Ukraina sõda näitab selgelt kaudtulirelvade tähtsust,” ütles Eesti kaitseminister Hanno Pevkur. “Ukrainast saadud õppetundide valguses oleme teinud kiireid otsuseid varustada mõlemad jalaväebrigaadid täiendavate iseliikuvate haubitsatega K9 Thunder ja viia Eesti kaudtulevõime täiesti uuele tasemele.”

Esimesed seda tüüpi iseliikuvad suurtükiväeüksused saabusid Eestisse 2020. aastal. Kaitseinvesteeringute keskuse soomustehnika kategooriajuhi Karmo Saare sõnul hõlmas esialgne leping Eestile 24 iseliikuva haubitsa hankimist, kuid otsus tehti. Seejärel soetati veel 12 K9 Thunderit, mille lõplik tarnimine peaks toimuma 2026. aastal. Lisaks Eestile hangivad täiendavaid iseliikuvaid haubitsaid ka Norra, Soome ja Poola.

“Töötame selle nimel, et tarned saaksid tehtud varem ja iseliikuvad haubitsad saaksid tarnitud juba enne 2026. aastat,” ütles Saar.

2020. aasta septembris algas Lõuna-Koreas Eesti kaitseväe esindajatele mõeldud K9 Thundersi kasutamise koolitus. Nüüd on kaitseväel oma instruktorid, kelle juhendamisel on toimunud esimeste reservväelaste rühmade väljaõpe.

Eluiga 45 aastat

Iseliikuval haubitsal on kõrge läbitungimisvõime ja see on täielikult jälgitav, hea soomustatud kaitse ja suure tulejõuga. Relvasüsteemi eluiga on 45 aastat, mis tähendab, et Eesti väed saavad neid kasutada vähemalt järgmise kolme aastakümne jooksul.

Haubits K9 Thunder Soome kaitseväe lipupäeva paraadil. Foto: üldkasutatav.

2021. aastal sõlmis Kaitseinvesteeringute Keskus ettevõttega Go Craft raamlepingu 24 iseliikuva haubitsa ümberehitamiseks ja rekonstrueerimiseks, mis on osa üksuste integreerimisest Eesti kaitseväe süsteemidega.

Teostavad tööd hõlmavad side- ja juhtimissüsteemide paigaldust, värvimist, tulekustutussüsteemi vahetust, elektrisüsteemi kohandamist ja lisatarvikute paigaldust.

Go Craft on koostöös kaitseväe ja K9 tootja Hanwha Techwiniga välja töötanud kaks prototüüpi iseliikuvatele haubitsatele, mis on edukalt läbinud kaitseväes katseperioodi.

2021. aastal avas Go Craft esimese eraomandis oleva sõjaväerelvade remondi- ja tootmishalli, mis vastab kõigile relvaseaduse nõuetele ja kus esimesteks suuremateks töödeks on soomustransportööride CV90 ja suurtükiväe K9 rekonstrueerimine.

Eesti riigikaitse arendamiseks hangitakse aastas üle 350 miljoni euro väärtuses tooteid ja teenuseid ning arendatakse ja hooldatakse infrastruktuuri 70 miljoni euro ulatuses.

Related Posts

Jäta kommentaar