Eesti ostab Iisraelist kamikaze droone

kõrval admin
0 kommenteerida

Eesti on sõlminud lepingu Israel Aerospace Industriesiga, et hankida täiustatud kauglevimoona ehk kamikaze-droone, mis teeb sellest ühe kalleima kaitsehanke, mida Eesti on kunagi teinud.

Kaugmaa-lokerdava laskemoona hankega soovitakse tugevdada Eesti kaitsevõimet, suurendades oluliselt kaudtulevõimekust. Lisaks laiaulatusliku suurtükiväe laskemoona, laevatõrjerakettide ja mitme stardiraketisüsteemidega on Eestil lähitulevikus mitmesugused võimalused vastase sihikule võtmiseks pikkadel vahemaadel, teatas Israel Aerospace Industries.

„Kaugmaa lontsev laskemoon on oluline täiendus Eesti kaitsevõime arendamisel. Kaudtule tähtsust ei saa ülehinnata, kuna Venemaa on Ukrainas suure osa purustustest põhjustanud kaudtule kaudu,“ ütles Eesti kaitseminister Hanno Pevkur avalduses.

“Selle uue võime kasutuselevõtt võimaldab meil rünnata vaenlast pikemalt. Selle tulemusena muutub kaudtuli kihilisemaks ja paindlikumaks, suurendades tuleulatust, mis tähendab, et kaitsejõud saavad vaenlast tabada seal, kus tal valus on.

Eesti kaitseminister Hanno Pevkur (vasakul) ning IAI president ja tegevjuht Boaz Levi allkirjastamise tseremoonial. Pildi tegi IAI.

Laskemoon, mis tiirleb ümber sihtpiirkonna

Eesti kaitseväe kaudtulevõime tagavad erineva kaliibriga miinipildujad manööverüksuste koosseisus ja iseliikuvad haubitsad jaokoosseisus. Aastatel 2024-2025 luuakse kaitseväe koosseisus ka mitu raketiheitjat ja kaugloitseva laskemoona üksused.

Esimesed tarned peaksid saabuma 2024. aastal, enne lähetamist läbitakse Eesti kaitseväele vajalik väljaõpe. Eesti sõjaväelased on valmis süsteeme kasutama kohe pärast nende saabumist.

Loodav laskemoon – tuntud ka kui enesetapudroon või kamikaze-droon – on õhurelvasüsteemide kategooria, mille puhul võib laskemoon mõnda aega sihtpiirkonnas ringi luusida ja ründab alles siis, kui sihtmärk on leitud.

Loobuv laskemoon võimaldab kiiremat reageerimisaega varjatud või peidetud sihtmärkide vastu, mis kerkivad esile lühikeseks ajaks ilma väärtuslikke platvorme sihtala lähedale paigutamata, ning võimaldab ka selektiivsemat sihtimist, kuna rünnakut saab muuta lennu keskel või katkestada.

Related Posts

Jäta kommentaar