Eesti laevaehitusfirma arendab uut Euroopa sõjalaeva

kõrval admin
0 kommenteerida

Tehnoloogia rubriigi toob teieni

Eesti laevaehitusettevõtte Baltic Workboatsi juhitud konsortsium võitis Euroopa Kaitsefondi konkursil 95 miljoni euro suuruse rahastuse Euroopa laevastike uut tüüpi mereväeplatvormi loomiseks; algatuse eesmärk on töötada välja modulaarne ja poolautonoomne kaugjuhtimissüsteemiga pealveeplatvorm, mida saaks kasutada kogu Euroopas.

Järgmise põlvkonna konstruktsioon nimega Euroguard oleks kohandatav erinevateks missioonideks ja võimaldaks seda tüüpi laevu rakendada erinevates mereväe juhtimis- ja tugirollides.

Saaremaal Nasval asuv Baltic Workboats juhib 23 ettevõttest ja teadusasutusest koosnevat konsortsiumit suurematest Euroopa mereriikidest nagu Prantsusmaa, Hispaania, Holland, Itaalia, Norra ja Taani. Grupp sai kokku 95 miljonit eurot, millest 65 miljonit Euroopa Kaitsefondist ja 30 miljonit projektis osalevatelt riikidelt ja ettevõtetelt.

Katselaeva ehituse eest vastutab Eesti laevaehitaja, kogu töö toimub aga Nasva tehases. Prototüübi merekatsetused viiakse koostöös Eesti mereväega läbi ka Eesti vetes.

Baltic Workboatsi tehas Nasval, Saaremaal, Eestis. Foto autor Baltic Workboats.

Projekti käigus töötatakse välja prototüüp, mis suudab iseseisvalt täita erinevaid ülesandeid. Laev peaks suutma autonoomselt navigeerida, avastama takistusi ja ohte, vältima kokkupõrkeid ja tegema muid missioonipõhiseid ülesandeid. Prototüüp peab järgima modulaarsuse põhimõtet, võimaldades selle kokku panna vastavalt konkreetsetele vajadustele või ülesannetele. Innovatsiooni oodatakse ka tõukejõusüsteemis, mille oluliseks märksõnaks on keskkonnasäästlikkus.

“See rahastus on tunnustus meie ettevõtte tugevusele ja pühendumusele,” ütles Baltic Workboatsi tegevjuht Margus Vanaselja avalduses. “Meil on ülimalt hea meel osaleda nii ambitsioonikas projektis, kuid tunneme ka suurt vastutust projekti eest, mis nõuab püstitatud eesmärkide saavutamiseks mitmeaastast pingutust nii ettevõttelt kui meeskonnalt. Konsortsiumi juhtimise usaldamine Eestist pärit ettevõttele tähistab meie jaoks kindlasti olulist kvaliteedimärki,“ lisas ta.

Koostööd Eesti mereväega

Ettevõte teatas, et tegi 2021. aastal alanud projekti ettevalmistavas faasis koostööd Eesti kaitseministeeriumi ja mereväega. Kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm ütles oma avalduses, et Euroguardi projekt on Eesti jaoks “äärmiselt oluline”.

Prototüüp peaks valmima 2027. aastal.

Euroopa Kaitsefondi eesmärk on tugevdada Euroopa kaitsetööstust ning edendada valdkonna teadus- ja arendustegevust. Fond toetab uuenduslike projektide arendamist ja ühtse kaitsevõime loomist üle Euroopa.

Eesti patrullkaater Roland, tootja Baltic Workboats. Foto autor Baltic Workboats.

Baltic Workboats on tuntud oma lootsi- ja patrullkaatrite, parvlaevade, puksiiride, katamaraanide ja muude töökaatrite tooteportfelli poolest. 2020. aastal ehitas ettevõte kaks uhiuut patrullpaati Eesti mereväe eest.

Related Posts

Jäta kommentaar