Eesti ekspresident Kaljulaid pälvis Saksamaa kõrgeima teenetemärgi

kõrval admin
0 kommenteerida

Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier autasustas Eesti visiidil Eesti endisele presidendile Kersti Kaljulaidile Saksamaa Liitvabariigi Teenete ordeni.

Kaljulaid sai kolmapäeval Saksamaa kõrgeima teenetemärgi Steinmeierilt Saksamaa suursaadiku Annette Kleini residentsis toimunud pidulikul vastuvõtul.

Steinmeier tänas oma kõnes Eesti endist presidenti pühendunud teenistuse ja silmapaistvate saavutuste eest Eesti-Saksa suhetes ning Saksa-Eesti koostöö edendamise eest kõrghariduse, ettevõtluse ja digitaliseerimise vallas.

“Olen täis imetlust eestlaste tohutu vabadusarmastuse, Euroopa asja vastu. Olen tänulik nende leppimise eest minu riigi ja Saksamaa inimestega ning selle eest, kuidas oleme juba mõnda aega saanud teha koostööd parema Euroopa ülesehitamiseks. Oma ametiajal olite väsimatu oma jõupingutustes meie riike veelgi lähemale tuua. Just tänu teie tööle ja pühendumusele on vahetus Eesti ja Saksamaa, ettevõtete, ülikoolide ja ka meie kahe riigi kultuuriasutuste vahel muutunud palju intensiivsemaks,“ ütles ta.

Saksamaa Liitvabariigi teenete orden. Foto Kaljulaidi Facebooki lehelt, autor Diana Unt.

Saksamaa president rõhutas Saksamaa ja Eesti ühist seisukohta Venemaa rünnaku suhtes Ukrainale ja NATO alliansis.

„Saksamaa, nagu Eestigi, püsib kindlalt Ukraina poolel. Me aitame neid, kes on rünnaku all; me aitame ukrainlasi nende vabaduse ja iseseisvuse eest võitlemisel. Saksamaa on täna Ukraina suurim toetaja Euroopa mandril, ka sõjalises plaanis. Anname oma rolli kollektiivkaitses. Üheskoos kaitseme Eestit, Baltikumi ja alliansi territooriumi iga ruuttolli. Minu jaoks on oluline teile täna taas täies selguses öelda, et Saksamaa võtab oma vastutuse – NATO ja Euroopa siseselt. Meie liitlased ja tõepoolest Eesti võivad sellele loota! ta ütles.

Pühendas oma auhinna vanaemale

Kaljulaid tänas Steinmeieri soojade sõnade eest.

„Olite Lääne-Euroopa tähtsaim poliitik, kes mõistis ja mõnikord ka tõlkis Ida-Euroopat, hoidis meid koos nendel aastatel, mil tundsime, et võib-olla ida ja lääs eemalduvad. Seetõttu olid Saksamaa ja kogu Euroopa paremini ette valmistatud, kui see Venemaa agressioon Ukraina vastu algas,” ütles ta.

Eesti endine president Kersti Kaljulaid sai Saksamaa presidendilt Frank-Walter Steinmeierilt Saksamaa Liitvabariigi teenetemärgi.  Foto Kaljulaidi Facebooki lehelt, autor Diana Unt.
Eesti endine president Kersti Kaljulaid sai Saksamaa presidendilt Frank-Walter Steinmeierilt Saksamaa Liitvabariigi teenetemärgi. Foto Kaljulaidi Facebooki lehelt, autor Diana Unt.

«Pühendan selle täna saadud ordeni oma vanaema mälestusele, kelle venelased 1947. aastal Tallinna tänavatel arreteerisid, jättes maha tütre. Ta ei elanud, et näha vaba Eestit ja loomulikult ei elanud ta mind näha – saades selle rolli Saksamaa sõbrana, president Steinmeieri sõbrana ja Eesti Vabariigi presidendina. Saksamaa Vabariik asutati 1951. aastal. See on ainuke au, mida võib anda kõigis tegevusvaldkondades, ja see on Saksamaa Liitvabariigi kõrgeim tunnustus silmapaistvate teenete eest riigi heaks.

Related Posts

Jäta kommentaar