Eesti üks kiiremini kasvavaid tehnoloogiakeskusi maailmas

kõrval admin
0 kommenteerida

Tehnoloogia rubriigi toob teieni

Maailma ühe suurima startup-keskse raporti “Global Startup Ecosystem Report 2023” andmetel tõusis Eesti tärkavate ökosüsteemide edetabelis 10. kohale, tõustes koguni 28 kohta, samas kui aruanne nimetas riiki ka kiiresti arenevate tehnoloogiakeskuste seas kolmandaks, Eestist edestavad vaid Türgi ja Hispaania.

Riigi algatatud Eesti startup-ettevõtjaid koondava ja toetava organisatsiooni Startup Estonia projektijuht Signe Reinumägi ütles, et kolmas koht tugevate alustajate edetabelis tugevdab Eesti kui kiiresti kasvava tehnoloogiakeskuse mainet.

“The Uuring toob Eesti startup-ökosüsteemi tugevusena välja soodsad võimalused globaalseks kasvuks. Kasvavatest tehnoloogiakeskustest andis tugeva tõuke varajase faasi rahastamise kasv, mis ületas eelmisel aastal ligi poole võrra 2021. aasta näitajat,“ rääkis Reinumägi.

Eesti ühe eduka startupi Bolti tegevjuht Markus Villig ettevõtte kontorite ees Tallinnas. Pildi autor Bolt.

Euroopa suurimad idufirmade keskused on London, Berliin, Amsterdam, Pariis ja Stockholm. Aruandes tuuakse välja, et hoolimata keerulisest geopoliitilisest ja majanduslikust olukorrast oli möödunud aasta Euroopa tehnoloogiasektori kasvult 2021. aasta järel teine ​​kiireim aasta.

Kohalikud kohanemisprogrammid on olulised

Globaalses ökosüsteemide edetabelis hoiavad esikohti Silicon Valley, New York ja London. Samas tuuakse raportis välja, et 2020. aastast edetabelis liidrikohta hoidnud Silicon Valleyl ei õnnestunud langusest pääseda. Globaalsetest suurematest ökosüsteemidest aeglustub ka Hiina kasv, kuna riik on kannatanud tõsiste piirangute all ja Hiina kasv on täna aeglasem kui enne pandeemiat.

Samal ajal teeb edusamme India, olles viimasel ajal kõige rahvarohkem, kus startup-ökosüsteemi toetamiseks tehakse palju ka riigi poolt, sealhulgas investeeringud taristusse ning kasvule ja investeeringutele suunatud poliitikad ja reformid.

Rahvusvaheline Maja Tallinnas, Eestis. Foto Tõnu Tunnel.

Raporti autorid toovad välja, et mitmed Euroopa riigid rakendasid 2022. aastal meetmeid startupide toetamiseks ja talentide oma riiki meelitamiseks. Üha olulisemat rolli mängivad ka kohalikud kohanemisprogrammid. Aruandes rõhutatakse Töö Eestis portaal kui Eesti tugevus, mis lisaks viisaküsimustega tegelemisele vahendab ka tööpakkumisi ja sisseelamiseks vajalikku infot, toetades välismaalt pärit perede kohanemist.

Süvatehnoloogia on ökosüsteemi kasvu peamine tõukejõud

Turud kosuvad hoolimata volatiilsusest ning selles mängivad olulist rolli tehnoloogiaettevõtjad, kes reageerivad olukorrale ja otsivad uuenduslikke lahendusi.

„Ajaloosse tagasi vaadates annab ka põhjust arvata, et majanduslangus võib hoogu anda uutele ettevõtmistele. Kapital ja talent on koondunud väärtust loovatesse ja konkurentsivõimelisematesse ettevõtetesse,“ lisas Reinumägi.

Aruandes rõhutatakse, et süvatehnoloogiast on saanud ökosüsteemi kasvu peamine tõukejõud, mis omakorda toob kaasa uued ootused toetusprogrammidele. Süvatehnoloogia idufirmade arendus- ja investeerimistsüklid on oluliselt pikemad ning uutes toetusprogrammides on oluline roll tehniliste teadmiste kõrgemal asjatundlikkusel. Konkreetsele tegevusvaldkonnale, näiteks bioteadustele või põllumajandusele, keskendunud programmid näitavad suuremat osalejate arvu ja paremaid tulemusi.

Eesti asutatud süvatehnoloogiafirma Skeleton esimene tootmisüksus Saksamaal Großröhrsdorfis. Foto Skeleton Technologies.

Aruandes “Global Startup Ecosystem Report 2023” uuriti 3,5 miljonit ettevõtet ja ligi 300 ökosüsteemi üle maailma. Aruande autorid on valdkonna ekspertidega läbi viinud üle saja intervjuu ning aastaküsitlusele on vastanud üle 10 000 vastaja igal aastal. Lisaks sisaldab aruanne andmeid kolmest juhtivast riskikapitali andmebaasist.

Related Posts

Jäta kommentaar