Eesti teadlane töötab välja rõivastesse integreeritavaid päikesepaneele

kõrval admin
0 kommenteerida

Tehnoloogia rubriigi toob teieni

Tallinna Tehnikaülikooli professori Marit Kauk-Kuusiku juhitud teadlaste rühm töötab välja paindlikke päikesepaneele, mida saab rõivastesse integreerida.

“Meie uurimisrühm tegeleb fotogalvaaniliste materjalidega. Need materjalid on keskkonnasõbralikud ja koosnevad maapõues laialt levinud ja suhteliselt odavatest elementidest,” rääkis teadlane.

“Viimasel ajal oleme uurinud materjale nimega kesteriit ja nendel materjalidel põhinevate seadmete efektiivsus on jõudnud juba 10 protsendini, mis on üks praeguseid maailmarekordeid,” lisas ta.

Eesti teadlased on uurinud materjale nimega kesteriit ja nendel materjalidel põhinevate seadmete efektiivsus on küündinud 10 protsendini, mis on üks praeguseid maailmarekordeid.  Pildil Ühendkuningriigis Cornwallis asuvast kaevandusest leitud kesteriit.  Foto Didier Descouens, jagatud CC BY 4.0 litsentsi alusel.
Eesti teadlased on uurinud materjale nimega kesteriit ja nendel materjalidel põhinevate seadmete efektiivsus on küündinud 10 protsendini, mis on üks praeguseid maailmarekordeid. Pildil Ühendkuningriigis Cornwallis asuvast kaevandusest leitud kesteriit. Foto Didier Descouens, jagatud CC BY 4.0 litsentsi alusel.

Praegu turul olevatest päikesepaneelidest moodustavad 95 protsenti ränipaneelid, mille kasutegur on umbes 20 protsenti. Räni tootmine on aga kallis ja ränipaneelid vastupidavad.

“Kui me läheme välja ja kanname andureid, mis mõõdavad meie terviseparameetreid, ja kuulame muusikat kõrvaklappidest, vajab see kõik energiat,” ütles Kauk-Kuusik.

Väljapääs oleks katta oma riided kasvõi osaliselt painduvate kergete päikesepaneelidega. See võimaldaks meil kõigil tarbida rohkem päikeseenergiat igal ajal, igas kohas ja palju odavamalt, lisas ta.

Related Posts

Jäta kommentaar