Nimelt kasutatakse Venemaal toodetud Shahed-tüüpi droonides Geran oma Kometa-M süsteemi, mis on palju segamiskindlam ning aitab ilma satelliidisignaalideta täpsemini sihtkohta jõuda. Esimesed seda tüüpi süsteemid leiti juba eelmise aasta septembris Kiievit rünnanud droonidest. Samuti töötab Venemaa tehisintellekti lahenduste kallal, mis aitavad Ukraina vastumeetmetest mööda hiilida ja signaalivõltsimist avastada. Sel juhul peaks seade loobuma satelliitide abist ja muudele navigatsioonilahendustele ümber lülituma, et mitte libakoordinaatide lõksu sattuda.

Ukraina õhutõrje kinnitas eile vastava elektroonilise vasturelva olemasolu. Kogu riiki kattev süsteem on ukrainlastele vajalik selleks, et kui rindejoont ületav droon segamise tõttu küll inertsiaalsüsteemi abiga liikumist sihtmärgi suunas jätkab, korrigeerib see hiljem kohe asukohta, kui hetkekski satelliidisignaali taastab. Nii ongi vaja praktiliselt kogu aeg navigatsiooni häirida. Kuid lihtsa summutamise asemel on veelgi efektiivsem asukoha võltsimine, mille puhul rakett või droon end kuskil kõrvalises ohutus kohas alla kukutab.

Süsteemi toimimisest andsid kindlamaid vihjeid esimesed teated jaanuarist, kui Ukrainas hakkasid alla sadama täiesti terved Vene ja Iraani mehitamata lennuvahendid. Möödunud kuul saatis Venemaa välja 259 Shahed-136/131 tüüpi drooni, kuid vaid 58 neist jõudsid sihtmärgini. 

Kuidas Ukraina droonitõrjesüsteem täpsemalt töötab, pole veel teada. Kui see aga peab suitsiididroone ja rakette kogu nende lennu jooksul segama, siis peab süsteem katma suurt osa kogu ukraina territooriumist, oletavad eksperdid. 

Vihjeid, et «Pokrova» juba edukalt töötab, annavad mõned värskemad sõjateated. Siin telegrami teates näiteks mainitakse eraldi alla tulistatud lennumasinaid ja neid, mis «kaotasid asukoha».

Jaga
Exit mobile version