Rahvusvahelise tennise puhtuse eest võitlev organisatsioon ITIA teatas neljapäeval, et Świątek andis positiivse proovi augustis, mil polnud võistlusi. Uudisteagentuuri AP andmetel leiti poolatari organismist trimetatsidiini (TMZ) jälgi. 

Świątek selgituste kohasel võttis ta ajavahest tingitud uneprobleemide tarbeks tema koduriigis toodetud melatoniini, mis oli saastunud TMZga.  ITIA uuring näitas, et ravim tõepoolest oli saastunud, mistõttu Świątek pääses kõigest ühekuulise võistluskeeluga. Organisatsioon hindas sportlase süüd minimaalsena. 23-aastane poolatar sai esialgse keelu 22. septembril, mistõttu pidi vahele jätma Korea, Hiina ja Wuhani Openi. Ta saab naasta võistlustulle neljandal detsembril. Lisaks võistluskeelule pidi Swiatek tagastama Cincinnati Openi poolfinaali jõudmise eest teenitud auhinnaraha (150 000 eurot).

Kahekordne suure slämmi võitja Simona Halep kritiseeris organisatsiooni ning väitis, et Świątekile määratud karistus on liiga leebe. Halep sai pärast kahte dopingureeglite rikkumist enam kui 18 kuu pikkuse võistluskeelu.

«Ma küsin endalt, miks on nii suur erinevus kohtlemises ja hindamises?» postitas Halep reedel sotsiaalmeediasse. «Ma ei leia vastust, sellele puudubki loogiline vastus. ITIA on teinud absoluutselt kõik selleks, et mind tõenditest hoolimata hävitada.»

Halep sai võistluskeelu tunamullu oktoobris pärast seda, kui tema organismist leiti keelatud aine roxadustati jälgi. Rumeenlanna sai nelja-aastase võistluskeelu, mida vähendati pärast üheksa kuuni. 

Rumeenlanna on kogu aeg väitnud, et tema on süütu ning ta tarvitas saastunud toidulisandit. «Ma kaotasin kaks aastat oma karjäärist. Kuidas on võimalik, et kaks identset juhtumist, mis toimusid umbes samal ajal, ja organisatsioon kasutas kahte täiesti erinevat lähenemist,» viitas Halep sellele, et talle tehti karistusega liiga.

ITIA pressiesindaja ütles BBC-le, et Halepi ja Świątek juhtumitel on väga olulised erinevused: «Need kaks juhtumit pole ühesugused, otsene võrdlus ei ole alati kasulik. Świąteki puhul oli saastunud toode reguleeritud ravim, mitte toidulisand.»

Viimased kaks aastat suurema osa ajast maailma esireket olnud Swiatek hoiab praegu edetabeli teist kohta. Tänavu juunis võitis ta Prantsusmaa Openi, mis oli tema karjääri viies suure slämmi tiitel, ning piirdus Pariisi olümpiamängudel pronksmedaliga.

Kõnealune dopingujuhtum on tennisemaailma selle aasta teine. Märtsis jäi vahele meeste esireket Jannik Sinner, kelle proovist avastati steroide. Aga tema võistluskeeld lõpetati augustis enne USA lahtiseid, mille ta ka võitis.

Jaga
Exit mobile version