1990. aastate keskel jõudis USA telesari «​Rannavalve» nädalas umbes 1,1 miljardi vaatajani – paljud neist tulid vaatama modelli ja näitleja Pamela Andersoni aegluubis jooksmist punases ujumisriietuses.

Nüüd jõuab üks maailma kuulsamaid ujumistrikoosid, mida Anderson kandis saates aastatel 1992–1997, Londonis näitusele, mis on pühendatud ujumisele ja inimeste püsivale armastusele vee vastu.

Andersoni ujumisriietus on laenatud Saksamaa BikiniART muuseumist, mis on esimene rahvusvaheline ujumisriiete ja vannikultuuri muuseum. Muuseum omandas selle Andersoni kaasnäitlejalt David Hasselhoffilt ja All-American Televisioonilt.

Iga «Rannavalve» näitleja jaoks kohandati erilised kostüümid vastavalt nende proportsioonidele, mis olid inspireeritud Lõuna-California rannavalvurite riietest.

CAUGHT IN THE ACT! C J Parker Catches A Couple On The Beach | Baywatch Remastered

Näitus «Splash! A Century of Swimming and Style»​, mis avatakse Londoni disainimuuseumis märtsis, uurib ujumise arengut sotsiaalsetes, kultuurilistes, tehnoloogilistes ja keskkonnakontekstides viimase 100 aasta jooksul – alates Suurbritannia lido boom’ist 20. sajandi alguses kuni 2020. aastate viirusliku mermaidcore’i trendini.

Teiste näitusele jõudvate esemete hulgas on ka esimese Briti naise võidetud olümpia kuldmedal (Lucy Morton 200 m rinnuliujumises 1924. aasta Pariisi olümpiamängudel), nüüdseks keelatud LZR Racer (ujumisriietus, mille arendasid Speedo ja Nasa, mis tekitas tehnilise dopinguga seotud väiteid) ning detailne arhitektuurimudel (2012. aasta, London Aquatics Centre), mille on projekteerinud Zaha Hadid.

Näitus algab 1920ndatest, kui ujumisriideid hakati turustama ujumiseks, mitte viktoriaanlaste eelistuse järgi pesemiseks, ja kui rannapuhkused said populaarseks. Samuti uurib näitus ujumise rolli kaasaegses elus ning seda, kuidas see mõtestab meie arusaamu kehavabadusest ja -võimest.​

Saksamaalt tuleb näitusele ka üks maailma varasemaid kaheosalisi ujumisriietusi, mille nimi – bikiinid – sai ametlikuks juulis 1946, kui prantsuse disainer Louis Réard esitles oma loomingut Molitori basseinis Pariisis. Seda nimetati Bikini Atolli järgi, korallrahu Marshalli saartel, kus toimusid USA tuumakatsetused.

Näitusel on esindatud ka valik meestele mõeldud Speedo ujumispükstest 1980ndatest tänapäevani. Disainer Peter Travis kujundas Speedo ujumispüksikud 1960ndatel, et tähistada mehe keha vormi ja näitus näitab, kuidas need said tuntuks oma julgete ja mõnikord silmatorkavate värvide poolest.

Jaga
Exit mobile version