Venemaal on märke wagnerlaste rehabiliteerimisest. Vaatamata Ukrainas toimepandud kuritegudele ja nende all veel karistusregistris rippuvatele pahandustele on Jevgeni Prigožini käsilased Venemaal naasmas otsustajate ridadesse, kirjutas Raadio Vaba Euroopa.

Eile teatati Venemaal, et Permi oblasti esinduskogu esimeheks valiti Mihhail Ostrjanski. Tegemist on Wagneri ridades Ukraina sõjas osalenud 65-aastase endise politseinikuga ja ühega paljudest, kellele kohalike esinduskogude valimistel andis Venemaa rahvas mandaadi neid esindada. Ostrjanski lendas siiski valituks osutunud endiste sõjaveteranide ja wagnerlaste hulgast praegu kõrgeimale positsioonile, viitas Raadio Vaba Euroopa.

Venemaa president Vladimir Putin on öelnud, et Ukrainas sõdivatest peab saama Venemaa uus eliit ja neil peab olema lubatud võtta kohti sisse Venemaa avalikus sektoris vabanevatel ametikohtadel.

Septembri alguses toimunud regionaalsetel valimistel valiti üle terve Venemaa erinevatesse esinduskogudesse üle 300 inimese, kes on osalenud Venemaa agressioonis Ukraina vastu. Enamik neist osales valimistel partei Ühtne Venemaa ridades.

Sadade Ukrainast naasnud sõdurite ühiskonda integreerimine on olnud Venemaal suur väljakutse. Eriti keeruline on olnud endiste vangide rindelt naasmine. Amnestia saanud kriminaalid ja ka teised endised Wagneri palgasõdurid on Venemaal rindelt naastes pannud korda sadu kuritegusid, sealhulgas mõrvu ja seksuaalseid rünnakuid, teadis Raadio Vaba Euroopa.

Kohtud kipuvad nende tegudele vaatama leebemalt, kui karistusseadustik ette näeb ja kohtulahendite ettelugemisel kasutatakse leevendavate asjaoludena sõjas osalemist. Käibel on selliste karistuste määramisel sõnad nagu «patriotism» ja «panus riigi heaks.»

Wagneri asutaja Jevgeni Prigožin ütles 2023. aasta juuni lõpus, et 32 ​​000 tema vanglast värvatud endist vangi naasid koju pärast seda, kui neile anti Ukrainas sõdimise eest armu. 2023. aasta oktoobris kutsus Venemaa presidendi administratsioon riiklikke meediaväljaandeid üles hoiduma Ukraina sõjast naasnud isikute sooritatud kuritegude kajastamisest.

Jaanuaris lõpetas Putin vangide amnestia vastu rindele saatmise ja kehtestas korra, kus kriminaale saab värvata, ent nende karistusregistrit ei kustutata ning nad on rindelt naastes vabaduses – tingimisi.

Jaga
Exit mobile version