Samamoodi mängivad senti- või isegi millimeetrit rolli rehvipurunemiste juures. «Igal rajal on väga täpsust nõudvaid kohti, kus näiteks sentimeeter paremalt poolt sõites on kordades suurem võimalus rehv lõhkuda, sest sa lihtsalt sõidad üle kivi. Väikeste detailide hulk sellel rajal on väga-väga suur, sest tegemist pole rajaga, kus oleks võimalik tõusuga väga suurt erinevust sisse teha. Rada on hästi vahelduv ja erineva tempoga, mistõttu mängivad pisidetailid rolli,» jätkas Lõiv. 

Janika Lõiv. Foto: Tairo Lutter

Kui palusime seejärel Lõivul Elancourti rada lihtinimesele kirjeldada, sõnas ta, et praegu on tegemist hästi kuiva, ent libeda trassiga. See tuleneb tõsiasjast, et raja põhi on sõidetud äärmiselt kõvaks ja seal peal olev kiviklibu on libe. «Lisaks on rajal suured kiviaiad ja hüpped,» täpsustas Lõiv, kuid möönis, et on väga suur tõenäosus, et kõik lausutu on pühapäevaks kasutu. 

Nimelt lubab laupäevaks Pariisi korralikku vihmasadu, mis pöörab raja(olud) täiesti peapeale. «Vägisi tundub tõesti, et tuleb ennast sellele lainele sättida, et rada osutub veelgi libedamaks ja mudasemaks kui planeeritud,» nentis Lõiv ja andis mõista, et kuiva ilma maastikurattasõit erineb märja ilma omast kui öö ja päev.

«On küll sõitjaid, kes on mõlemates oludes stabiilselt esikümnes, aga üldiselt, kui vaadata võitjaid, siis võidavad erinevates oludes ikkagi erinevad inimesed. Kas või prantslanna Pauline Ferrand-Prévot, keda peetakse siin suurfavoriidiks, tuli tänavusel EMil rajalt maha, sest vihma sadas lihtsalt nii palju ja need tingimused polnud tema jaoks,» sõnas Lõiv.

Jaga
Exit mobile version