Arvatakse, et 3500 aastat vana Peñico-nimeline linn tegutses olulise kaubanduspunktina, mis ühendas Vaikse ookeani rannikul elanud kogukondi Andide mägede ja Amazonase vihmametsa elanikega, vahendas BBC.
Teadlaste avaldatud droonivideod näitavad linna keskel asuval mäenõlvaterrassil ringikujulist ehitist, mida ümbritsevad kivist ja savist ehitiste varemed.
Kaheksa aastat kestnud uurimistöö käigus avastati 18 ehitist, sealhulgas elamukompleksid ja templid, kus ilmselt korraldati tseremooniaid, kuna neist leiti mitmeid tseremoniaalseid esemeid, inimeste ja loomade kujutisi kujutavaid saviskulptuure ning helmestest ja merekarpidest valmistatud kaelakeesid.
Pealinnast Limast ligikaudu 600 meetrit merepinnast kõrgemal asuv paik asutati suure tõenäosusega millalgi ajavahemikus 1800 – 1500 aastat enne Kristust ehk umbes samal ajal, mil õitsesid varased tsivilisatsioonid nii Lähis-Idas kui ka Aasias.
Teadlaste sõnul võib avastus anda uut informatsiooni ka Peñico lähistel asuva Carali linna kui Ameerika vanima tsivilisatsiooni kohta.
Nii Peñico väljakaevamisi kui ka 1990. aastal Carali töid juhtinud arheoloog Ruth Shady sõnas, et hiljutine avastus on oluline mõistmaks, mis sai Carali tsivilisatsioonist pärast kliimamuutusi.
«[Peñico kogukond] asus strateegilises asukohas kaubanduseks, rannikul, mägismaal ja džunglis elanud kogukondadega läbikäimiseks,» rääkis Shady Reutersile.