25-aastane sportlane tekitas Pariisis vastuolu, sest kahtluse all oli tema täpne sugu. Alžeeria esindaja oli üks kahest naispoksijast, kelle rahvusvaheline poksiliit (IBA) diskvalifitseeris eelmise aasta MMil, kui mõlemad oli väidetavalt geenitestil põrunud.

Khelifiga seonduv sai kõvasti kõlapinda sotsiaalmeedias, aga negatiivses võtmes võtsid sõna ka konkurendid ja ametnikud. Sportlane esitas juba olümpia ajal kaebusi, aga nüüd valmistub ta kohtusse andma ka Prantsusmaa meediaväljaannet Le Correspondant, kes olevat avalikkusele lekitanud tema meditsiinilist personaalset infot.

Rahvusvaheline olümpiakomitee (ROK) on püsinud Khelifi seljataga. Nende hinnangul ei saa toetuda kontrollimata ja tundmatu dokumendi infole.

«ROK tunneb kurbust Khelifiga seonduva ebaõigluse üle,» märkis ROKi kõneisik Briti meedia vahendusel.

Mõni kuu pärast olümpiat jõudis teema välja ÜROsse. «Õigluse ja ohutuse tagamiseks spordis tekib olukordi, kus sootestimine on vajalik, õigustatud ja proportsionaalne. Näiteks 2024. aasta Pariisi olümpiamängudel pidid naispoksijad võistlema kahe sportlasega, kelle puhul oli see, et nad on naised, tõsise kahtluse all, kuid rahvusvaheline olümpiakomitee keeldus sootesti tegemast,» seisis eriraportööri Reem Alsalem peaassamblee raportis.

Aga olukord pole nii mustvalge. «Pole võimalik, et üks raportöör lahendab testiga teema, millega teadlased on tegelnud aastaid,» ütles spordibioloogia professor Kristjan Port usutluses Postimehele.

Pikemalt saab lugeda siit:

Jaga
Exit mobile version