Ühtekuuluvuskontserdil «Elukoor» on füüsilise ligipääsetavuse kõrval tagatud viipe-, kirjeldus- ja kirjutustõlge, kava saab lugeda nii punktkirjas kui ka lihtsas keeles, millest saavad abi intellektipuudega inimesed, aga ka näiteks lapsed või eesti keele õppijad. Kontsert on tasuta.

Kontserdil astuvad üles Mari Kalkun ja Haldi koos saatebändiga ning kammerkoor Encore. Luuletajate Lauri Räpi ja Anne-Mai Tevahi mõtisklusi esitavad Priit Kasepalu ja Maarja Kaplinski, kes teavad omast kogemusest, mida tähendab elu erivajadusega.

Kurt neiu Bella Kurg on ühtekuuluvuskontserdi kohta öelnud: «Saame oma emakeeles ehk eesti viipekeeles toimuvast osa. Saame tunda samu emotsioone, mida tunnevad kuuljad. Tekib tunne, et meiega on arvestatud. Meid ei ole unustatud. Ligipääsetavus on meile nagu kitsa tee laiendamine.» Kontserdil kõlab ka Bella Kure tekstile loodud uudisteos «Tuhat sõna», mille viisistanud Encore’i dirigent, helilooja Karin Tuul.

Ühtekuuluvuskontserdi kunstiline juht Edmar Tuul loodab, et kontserdist saavad indu võimalikult paljud inimesed ja organisatsioonid, kelle võimuses muuta ümbritsevat keskkonda ja sündmusi ligipääsetavamaks. «Tahame, et puuetega inimesi ei nähtaks pelgalt abivajajatena, vaid võrdsetena teiste seas. Selleks tuleb aga võimaldada neil ühiskonnaelus toimuvast osa saada eemaldades füüsilisi ja mõttelisi lävepakke, mis seda takistavad. Nõnda loome samm-sammult kaasavama ühiskonna,» arutleb Tuul.

Mari Kalkun, kes õpib kontserdiks selgeks ühe enda loo hoopis teises keeles – eesti viipekeeles –, tunneb, et ligipääsetavusele ei pöörata piisavalt tähelepanu. «Ühiskond on aga täpselt nii terve ja tugev, kui seda on tema erinevad lülid,» leiab Kalkun. «Kui keegi tunneb end kõrvalejäetuna, siis pole see tugevuse, vaid nõrkuse märk. Iga inimene on unikaalne elusolend, aga kindlasti on puuetega inimestel palju keerukam pääseda mugavalt näiteks kultuurisündmustele, mis on aga ometi oluline osa inimeseks olemisest. Ma usun, et just muusika kaudu saame luua sideme ja suurendada empaatiavõimet.»

Tund aega enne ja pärast kontserti tutvustavad Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli tudengid ja õppejõud abivahendeid, mille abil on kõikidel huvilistel võimalus simuleerida erivajaduste kogemist.

Eelarves üle poole tuleb Tallinna linnalt ja Mustamäe linnaosavalitsuselt, kes võtnud ligipääsetavuse tagamise fookusesse. Tänu ühtekuuluvuskontserdile avas linn toetusmeetme ligipääsetavate kultuurisündmuste korraldamiseks. Sündmust toetavad ka Swedbank, abivahendifirma Itak, Eesti Puuetega Inimeste Koda, Õhtuleht ja Kaubamaja.

Helistades annetusliinile 900 1122, saab kontserti toetada 10 euroga. Summa lisatakse kõneoperaatori arvele. Annetusliinile kogutud summa saab seemneks ühtekuuluvuskontserdi traditsiooni jätkumiseks. Kontserti korraldab igal aastal uus koor, et tutvustada ligipääsetavuse tagamise põhimõtteid võimalikult paljudele kultuurikorraldajatele.

Jaga
Exit mobile version