G7 liidrid loobusid tippkohtumise lõppavalduses abordiõigust nõudmast, sest selle vastu oli võõrustaja Itaalia. Rikaste riikide ühenduse liidrid olid eelmisel aastal Jaapani tippkohtumisel kohustunud tegelema ohutu ja seadusliku abordi kättesaadavuse probleemiga, kuid sella aasta avalduse mustandis seda ei ole. Seal viidatakse lihtsalt nn 2023. aasta Hiroshima avaldusele.

«Me kordame, et peame kinni liidrite Hiroshima kommünikeest, mis nõuab üldist juurdepääsu adekvaatsetele, taskukohastele ja kvaliteetsetele naiste tervishoiuteenustele, seal hulgas kõigi seksuaal- ja reporduktiivtervishoiule ja õigustele,» seisab mustandis.

USA ja Prantsusmaa taandusid, kui ilmnes, et Itaalia peaminister Giorgia Meloni ei ole nõus häälekalt naiste õiguste eest seisma.

Prantsuse president Emmanuel Macron väljendas avalikult kahetsust Itaalia seisukoha üle abordiõiguse küsimuses, mille Prantsuse parlament sel aastal põhiseadusesse kirjutas.

Meloni süüdistas omakorda Macroni G7 tippkohtumise ärakasutamises oma ennetähtaegsete parlamendivalimiste kampaaniaks.

«Need vastuolud sõna abort olemasolu või puudumise üle lõppjäreldustes on täiesti spekulatiivsed,» vahendas uudisteagenuur ANSA Meloni sõnu. Tema sõnul tuletab dokument meelde eelmisel aastal vastu võetud Hiroshima teksti, mis rääkis vajadusest tagada ohutu ja seaduslik abort.

Ühismeedias levivad videod Itaalia lõunaosas peetud kohtumiselt, kus Macron tervitab esmalt rõõmsalt president Sergio Mattarellat ja tema abikaasat, kuid hiljem Meloni käele viisaka tervitussuudluse andes vaatab talle vastu itaallanna jääkülm pilk ja hetkene naeratus, mis koheselt näolt ära kaob, kui Macron selja pöörab.

Itaalias on abort alates 1978. aastast seadusega lubatud, aga selle kättesaadavusega on raskusi, sest paljud günekoloogid keelduvad usulistel kaalutlustel rasedust katkestamast.

Inimõigusaktivistid väidavad, et end nn kristlikuks emaks nimetav Meloni püüab raseduse katkestamist raskemaks muuta.

Jaga
Exit mobile version