Pärnus toimub maailmatasemel klassikalise muusika festival

kõrval admin
0 kommenteerida

Tunnustatud dirigendi Paavo Järvi initsiatiivil toimub Eesti “suvepealinnas” 12.-21. juulini Pärnu muusikafestival; Neeme Järvi, Paavo Järvi ja Kristjan Järvi dirigeerivad kõrgetasemelist kontserdiprogrammi, mille BBC Music Magazine nimetas tänavu üheks Euroopa parimaks klassikalise muusika festivaliks.

PärnuEesti suuruselt neljas linn ja riigi populaarseim kuurort, mitteametliku suvepealinnana tuntud kuurort, on Paavo Järvi südames alati erilisel kohal olnud, kuna just sinna kogunes traditsiooniliselt suvist puhkust tema pere.

Eesti Nõukogude okupatsiooni ajal sai Pärnust suvekodu paljudele vene haritlastele ja kunstnikele, sealhulgas heliloojale Dmitri Šostakovitšile ja viiuldajale David Oistrahhile. See oli koht, kus kunstnikud said lõõgastuda ja üksteise seltskonda nautida ning just siin 1973. aastal kohtus noor Paavo Šostakovitšiga esimest korda. Samal ajal kutsus Oistrahh muusikud ja üliõpilased endaga ad hoc esinema rohelises villas, mida ta rentis igal suvel enne oma surma 1974. aastal Pärnus.

Paavo Järvi (vasakul), Dmitri Šostakovitš (keskel) ja Neeme Järvi Pärnus 1973. Perekonna Järvi foto.

See oli selles vaimus Paavo Järvi otsustas 2011. aastal luua festivali, mis pakub meistrikursusi rahvusvahelistele noortele dirigentidele, luues Eesti noorte muusikatalentide paremikust koosneva Akadeemia orkestri ja Eesti Festivaliorkestri. Kõik esinejad on Järvi poolt käsitsi valitud, sealhulgas professionaalsed Eesti muusikud ning neid täiendavad solistid Euroopa tipporkestritest. Lisaks festivaliorkestris mängimisele esinevad külalismuusikud ka kammermuusikakontsertidega ning annavad nõu noorema põlvkonna muusikutele.

Pärnu muusikafestivalist on sellest ajast saanud üks Eesti silmapaistvamaid klassikalise muusika festivale – sel aastal kuulus üritus BBC Music Magazine’i poolt Euroopa 29 parima klassikalise muusika festivali hulka. Vahepeal on Eesti Festivaliorkester esinenud kontserdimajades üle Euroopa, sealhulgas Londoni Royal Albert Hallis BBC Proms festivali raames.

Paavo Järvi juhatab Eesti Festivaliorkestrit Pärnu Muusikafestivalil. Foto Kaupo Kikkas.

Festivalil esietendub Jüri Reinvere uudisteos

Tänavuse festivali avas kontserdiga maestro Neeme Järvi – Paavo ja Kristjan Järvi isa ja dünastiapea –, kes on 86-aastaselt sama terav kui kunagi varem.

Festivalil toimub ka helilooja Jüri Reinvere uudisteose maailmaesiettekanne ja Kristjan Järvikontsertprojekt Babylon Pärnu, muusikaga telesarjast Babylon Berlin. Eesti Festivaliorkester ja Paavo Järvi annavad neli kontserti ja salvestavad uut materjali albumile.

Neeme Järvi dirigeerib Riga Sinfoniettat Pärnu muusikafestivalil 2023. Foto Kaupo Kikkas.
Kristjan Järvi (vasakul) juhatab Läänemere festivaliorkestrit 14. juulil 2023. Foto Kaupo Kikkas.

Festivali tegevjuhi Kristjan Halliku sõnul astub festivali lavale kokku 200 muusikut erinevatest orkestritest. “Solistide seas on nii maailma juhtivaid muusikuid kui ka armastatud noori Eesti virtuoose,” seisab ta avalduses.

“Pärnu muusikafestivalil kõlab lisaks maailmaklassikale ka eesti heliloojate teoseid. Festival jätkab ka traditsiooni tuua igal suvel maailma esiettekandele üks eesti helilooja uudisteos Pärnusse. Sellel aastal, Jüri ReinvereFestivali tellimusel valminud uudisteos “Lollide laeval” alustab meie kodupubliku ees teekonda maailma kontserdilavale, mille lindistame Pärnus,” lisas Paavo Järvi.

Jüri Reinvere (vasakul) uudisteos “Lollide laeval” esietendus Pärnu muusikafestivalil 15. juulil 2023. Foto Kaupo Kikkas.

Rahvusvaheliselt tunnustatud artistide seas on festivalil esinemas Iisraeli Ameerika viiuldaja ja violist Pinchas Zuckerman, Kanada tšellist Amanda Forsythe, eesti sopran Mirjam Mesak, prantsuse oboemängija François Leleux ja türgi pianist Fazıl Say.

The festival edastab kontserte tasuta.

Related Posts

Jäta kommentaar