Kanada toetab uut eesti kultuurikeskust Torontos 750 000 Kanada dollariga

kõrval admin
0 kommenteerida

Kanada valitsus toetab Lõuna-Ontario föderaalse majandusarengu agentuuri kaudu 750 000 Kanada dollariga Torontosse rajatavat Keskuse Rahvusvahelist Eesti Keskust; Eesti valitsus pole seni uuele keskusele eraldanud sentigi, hoolimata poliitilisest retoorikast diasporaa toetamise olulisusest.

Keskuse Rahvusvahelise Eesti Keskuse projektijuht Ellen Valter ütles, et Kanada valitsuse 750 000 Kanada dollari suurune panus võimaldab keskuse ehitusplatsil edasi minna, sealhulgas endisest linnaparklast saastunud pinnase eemaldamine, Toronto metroo taristu hüdroisolatsioon, puhta pinnasega täitmine, metrootunnelite ja avalike teraste katmine ning avatud hoovi rajamine betoon ja terasest.

Kanada arenguagentuuri eest vastutav minister Filomena Tassi märkis oma avalduses, et Keskus on “fantastiline uus kogukonnaruum peredele, kus saab koguda ja tähistada oma kultuuripärandit”. “Meie valitsusel on hea meel toetada selliseid projekte, mis soodustavad kaasatust ja ühenduvust, jättes Kanada eesti kogukonnale püsiva pärandi,” ütles ta.

Nurgakivi keskus

Uue keskuse, nimega Keskus, pidulik rajamine. tähistati möödunud aasta aprillis, mis tähistab esimest korda enam kui poole sajandi jooksul, kui välismaale ehitatakse uut eesti kogukonna keskust. Nimi pärineb eestikeelsest sõnast “keskus” – liitsõna, mis koosneb “kes” tähendusest “kes” ja “kus”, mis tähendab “kus”, mis tähistab “keskust” või “sõlmpunkti”.

Keskuse keskuse pidulik murranguline rajamine 8. aprillil 2022 Torontos. Foto Kristina Laukkanen.

The Keskus Rahvusvaheline Eesti Keskus eesmärk on saada Toronto eesti kultuuri, äri- ja kogukondlike suhete nurgakiviks ning ühtlasi meelitada ligi globaalset eesti diasporaa.

Keskust ehitab Kanada eestlaste kogukond ja seda toetavad annetused üle maailma. Eesti valitsus ei ole 2023. aasta juuli seisuga uuele keskusele raha eraldanud – seda vaatamata erinevate ministrite ja saadikute poliitilisele retoorikale vajadusest toetada riigi globaalset diasporaad.

Ellen Valteri sõnul ootab Keskus kõiki huvilisi, jutustab Eesti lugu ja on multifunktsionaalne ruum, kus kõik tunnevad end koduselt. Keskus loodetavasti tõstab Eestit ja selle kultuuri esile ning aitab avada ärivõimalusi Eesti ja Põhja-Ameerika vahel.

Kanadas Torontos asuva Keskuse Rahvusvahelise Eesti Keskuse rendering.

Varem täitis Toronto Eesti Maja kogukonna kultuurivajadusi, kuid kuna vana keskus ei saanud enam jätkusuutlikult toimida, kavandati olemasoleva koha ümberehitamist. Kui sai selgeks, et selline projekt ei ole võimalik, tulid kokku neli Eesti-Kanada organisatsiooni, keda toetas ülemaailmne raha kogumise kampaania ja Eesti endise presidendi Toomas Hendrik Ilvese juhitav aukiri uue keskuse rajamiseks. Vana Toronto Eesti Maja müüdi 2020. aastal.

Kaasaegse Keskuse hoone projekteeris Kanada eestlasest arhitekt Alar Kongats ja see avatakse eeldatavasti 2024. aastal, maksumusega 41 miljonit Kanada dollarit.

Kanadas Torontos asuva Keskuse Rahvusvahelise Eesti Keskuse rendering.

Eesti kogukond Kanadas

Torontos ja Lõuna-Ontario piirkonnas elab märkimisväärne hulk eestlasi ja nende järeltulijaid. 2006. aasta rahvaloenduse hinnangul oli Kanadas 23 930 eesti päritolu inimest.

Aastatel 1900–1944 rändas Kanadasse hinnanguliselt vähem kui 3000 eestlast. 1944. aastal pääses aga Eestis Nõukogude okupatsioonist Rootsi põgenedes ligikaudu 72 000 eestlast, kellest ligi 14 000 rändas aastatel 1946–1955 Kanadasse.

Canadian Encyclopedia andmeil on „Eesti päritolu kanadalased kuuluvad kõrgeima keskmise haridustaseme ja sissetulekuga rahvusrühmade hulka. Eestlased on panustanud eelkõige harrastusspordi ning eriti Torontos ja Vancouveris arhitektuuri ja ehitustööstuse arengusse.

Disclaimer: Silver Tambur on Keskusega seotud heategevusorganisatsiooni Eesti Kunstide Keskuse juhatuse liige.

Related Posts

Jäta kommentaar