Eesti rahvakunstnik Mari Kalkun kirjutab alla Peter Gabrieli Real World Recordsiga

kõrval admin
0 kommenteerida

Eesti laulja, laulukirjutaja ja multiinstrumentalist Mari Kalkun avalikustas oma seitsmenda albumi üksikasjad ja seda esimest korda pärast lepingu sõlmimist Peter Gabrieli Real World Recordsiga. plaat nimega “The Stories of Stonia” ilmub 7. juulil 2023 ning sellele eelneb singel “Tõistmuudu” (“Muidu”).

Inglise folkmuusiku Sam Lee kaasprodutseeritud “The Stories of Stonia” laulud algavad enamus Kalkuni häälega – mille ümber ta ehitab üles laulu helimaastikud, milles kõlavad peamiselt kannelt, klaverit, elektroonikat ja vokaalseid üledublee, millele lisandub veel rabav hääl. Daniel Herskerdali trompet ja tuuba saates “When the Stones Were Still Soft”.

“Selle albumi ajendiks on minu enda uudishimu minna tagasi väga vana traditsiooni kihi juurde ja ette kujutada, mida oleksid mu esivanemad pilvelõhkujate, terase ja metalli ajastul maailmast arvanud ja laulnud,” ütles Kalkun avalduses. “Albumi keskseks teemaks on inimkonna vastuoluline suhe loodusega ja see, kas vanad regilaulud (sajandivanused eesti rahvalaulud – toim) suudavad kõneleda ületarbimisest ja kliimamuutustest.”

“Tõistmuudu” on esimene singel “The Stories of Stonia” hulgast. Mari Kalkuni häält ümbritseva ruumika klaveritutvustusega alustades ja kirglikuks crescendo ülesehitamiseks otsib laul põgenemist “tänapäeva maailma hullumeelsusest”, ihkab teistmoodi, “loodusega rohkem kooskõlas olevat” elu, ütles tema esindaja. . “See on ühtlasi kummardus kõigile pärimuse kandjatele ja põlisrahvaste elustiilile Eestis ja mujal maailmas.”

“Tõistmuudu” on esimene singel, mis on tõusnud Mari Kalkuni seitsmendalt albumilt “The Stories of Stonia”.

Laul võro keeles

Albumil laulab Kalkun võru keeles – oma kodumaa Võrumaa (Võrumaa) keeles, kus arvatakse olevat vaid 75 000 kõnelejat. “Võro pärimuse kihid on väga vanad, mis seovad mind mu esivanematega,” selgitas ta ja lisas, et näeb võro keelt kui ohustatud “mikrokosmost”.

Ta näeb eesti keelt ka ohustatud keelena, mida räägib vaid 1,1 miljonit inimest. Tema jaoks on need keeled ja teised keeled kogu maailmas osa looduskeskkonnast. “Keeled on nagu loodus – haprad ökosüsteemid,” märkis Kalkun, viidates sellele kui ühele kesksele sõnumile oma muusikas.

Mari Kalkun. Peeter Lauritsa portree.

“The Stories of Stonia” ilmub 7. juulil 2023 Real World Recordsis, saadaval CD-l, LP-l ja kõigil digiplatvormidel. Esimene singel “Tõistmuudu” ilmus 21. aprillil 2023. Kalkun esitleb albumit juulis Suurbritannias toimuval WOMAD festivalil; kontserdid on kavas ka Ungaris, Kanadas, Norras, Makedoonias ja Belgias.

Kalkuni kolmas album “Ilmamõtsan” pääses nende hulka Guardiani kümme parimat maailmamuusika albumit aastal 2018.

Real World Records on Briti plaadifirma, mis on spetsialiseerunud maailmamuusikale. Selle asutas 1989. aastal inglise laulja-laulukirjutaja ja endine Genesise ninamees Peter Gabriel.

Related Posts

Jäta kommentaar